Ob tem je dodal, da mora Evropska unija storiti več, da bi preprečila morebitno delitev države. "V BiH-u se je razvila grozna ironija. Radovan Karadžić je končno na poti v Haag. Vendar pa je razkol BiH-a, kar so bile njegove sanje, zdaj verjeten bolj kot kdaj koli odkar je postal ubežnik," je v The Observerju zapisal Ashdown in dodal, da v Bruslju menijo, da so z BiH-om končali, medtem ko se ukvarjajo s Kosovom in Beogradom.
BiH je bil za EU stroga preizkušnja, v kateri je EU oblikoval instrumente svoje zunanje politike, prav tako ima EU v BiH-u več vpliva kot v kateri koli drugi državi. Podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju z EU je sicer dobrodošel, vendar pa sam po sebi ne bo spremenil omenjene dinamike v državi, če iz Bruslja ne bo prišlo več podpore, je zapisal nekdanji visoki predstavnik.
Velik del krivde pripisuje Dodiku
Po njegovem mnenju gre odgovornost za nastali položaj v veliki meri pripisati premierju Republike srbske Miloradu Dodiku. Dodik je po mnenju Ashdowna zavrl reforme in vzpostavil paralelne institucije, pri tem pa izkoristil avtonomijo, ki mu jo zagotavlja daytonski sporazum, da bi spodkopal BiH kot takšnega kakršnega sporazum predvideva. Dodik ne verjeme, da lahko BiH preživi, tega si po njegovem niti ne želi, še piše Ashdown in dodaja, da Republike srbske ne jemlje kot del države BiH, temveč kot državo znotraj države.
Ashdown EU-ju svetuje, da se mora upreti poskusom spodkopavanja države BiH, vztrajati pri ustavni reformi, ki bi BiH-u omogočila večjo funkcionalnost, spopasti pa se mora tudi s korupcijo, ki je v BiH-u vse bolj razširjena. Ob tem mora dati vedeti Beogradu, da je pot v EU mogoča le ob podpori Srbije BiH-u in ne podpori tistih, ki želijo spodkopati BiH.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje