Yoon Suk-yeol je v predvolilni kampanji poudarjal, da se bo boril proti razredni neenakosti, v prvem odzivu po zmagi pa je dejal, da "gre za zmago južnokorejskega ljudstva". Volilna udeležba je bila 77-odstotna.
Tokratne volitve so bile ene najtesnejših v zgodovini te azijske države, na koncu je kandidata ločila manj kot odstotna točka, poroča BBC. Yoon Suk-yeol je tesno premagal največjega tekmeca iz vladajoče Demokratske stranke Lee Jae-myunga. Kot navaja Reuters, se je predsedniška tekma spremenila v referendum o ekonomski politiki Mun Džae-ina, tako glede nepremičnin kot neenakosti med državljani.
Yoon Suk-yeol je svojim podpornikom dejal, da bo "posvetil svojo pozornost življenjskemu standardu prebivalcev, da bo zagotovil socialno pomoč tistim, ki jo potrebujejo, in da bo po najboljših močeh poskrbel, da bo njegova država služila kot ponosna, odgovorna članica mednarodne skupnosti in svobodnega sveta."
Novi predsednik je ob izvolitvi še dejal, da bo sodeloval z opozicijskimi strankami, da bi umiril polarizirano politično krajino. "Našega tekmovanja je za zdaj konec. Združiti moramo moči in se poenotiti za ljudi in državo."
61-letni Yoon Suk-yeol, nekdanji generalni tožilec, je bil kandidat glavnega konservativnega bloka, zdaj znanega kot Stranka moči ljudstva (People Power Party). Gre za politično skupino, ki se je preoblikovala po predčasnih volitvah leta 2017, razpisanih po impičmentu in odstavitvi predsednice Park Geun Hye, predhodnice Mun Džae-ina, ki se mu petletni predsedniški mandat izteče maja.
Grda kampanja, polna škandalov
Oba kandidata sta bila med kampanjo, polno škandalov in očitkov, označena kot zelo nepriljubljena, zato so številni analitiki ocenjevali, da gre za "volitve nepriljubljenih".
Volivci so med glavne skrbi, ki jih tarejo, našteli naraščajoče cene nepremičnin, stagnacijo ekonomske rast, visoko stopnjo brezposelnosti pri mladih in neenakost med spoloma.
Na področju zunanje politike je Yoon Suk-yeol obljubil ostrejši pregled odnosov s Kitajsko in Severno Korejo in namignil na tesnejše odnose z ZDA. Iz Washingtona so že poslali čestitko novemu predsedniku, v kateri je predsednik Joe Biden zapisal, da se veseli nadaljnjega poglabljanja odnosov med državama.
V narodni skupščini bo imela večino Demokratska stranka zdaj že nekdanjega predsednika Mun Džae-ina.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje