Na drugi strani je proizvodnja opija v Afganistanu močno upadla, glavna dejavnika za to sta nestabilnost države in močan upad gojenja maka, potem ko so ga vladajoči talibani lani prepovedali. Afganistan naj bi letos proizvedel "le" 330 ton opija, poroča BBC.
Poročilo Urada Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) razkriva, da so mjanmarsko gospodarstvo od leta 2021, ko je oblast prevzela hunta, močno prizadeli spopadi in politična nestabilnost. Omejena razpoložljivost legitimnih gospodarskih priložnosti, omejen dostop do trgov in državne infrastrukture ter slabše gospodarske razmere, ki jih povzročata inflacija in razvrednotenje denarja, lahko naredijo opij, pa tudi drugo nezakonito blago, privlačno alternativo ali sredstvo za preživljanje, je zapisano v poročilu. Tako so se številni kmetje konec lanskega leta odločili za gojitev maka. Povprečne cene svežega in suhega opija v času žetve so se dvignile na 317 in 356 dolarjev za kilogram.
Po ocenah, ki so vključene v dokument, bodo letos v Mjanmaru mak gojili na površini 47.000 hektarjev, kar je 18 odstotkov več kot lani.
Regija, kjer se stikajo meje Mjanmara, Tajske in Laosa – tako imenovani zlati trikotnik – je bila v zgodovini glavni vir proizvodnje opija in heroina. Iz Mjanmara in Afganistana prihaja večina svetovnih zalog heroina, še navaja BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje