Po podatkih policije se je 42.000 ljudi zbralo pred parlamentom, kjer so poslanci v začetku meseca predstavili predlog Zakona o načelih pogodbe, s katerim želijo reinterpretirati 184 let staro pogodbo, ki so jo podpisali Britanci in avtohtoni Maori.
Libertarna stranka ACT New Zealand, stranka v vladajoči desnosredinski koalicijski vladi, želi uzakoniti svojo razlago pogodbe Waitangi, ki po njenem mnenju diskriminira državljane, ki niso avtohtoni prebivalci.
Čeprav predlog zakona nima zadostne podpore, kritiki v njem prepoznavajo željo, da bi spremenili desetletja ukrepov, katerih cilj je bil okrepiti položaj Maorov. Ti predstavljajo približno petino od 5,3 milijona prebivalcev, vendar so bolj prikrajšani kot večinsko prebivalstvo, se spopadajo z večjim pomanjkanjem ter slabšim zdravstvenim stanjem.
V množici, kjer so plapolale maorske nacionalne zastave, so bili nekateri protestniki oblečeni v tradicionalna oblačila s pernatimi pokrivali in plašči ter nosili tradicionalno maorsko orožje, drugi so bili oblečeni v majice z napisom "toitu te tiriti" ("spoštuj pogodbo").
Pred protestom se je na skrajnem severu države začel devetdnevni pohod ali hikoi, od koder so se protestniki peš in z avtomobili odpravili proti Wellingtonu.
Koalicijski stranki umaknili podporo
Helmut Modlik, vodja plemena Ngati Toa, je množici na shodu dejal, da je prepozno za delitev države. "Sporočamo tistim, ki nas hočejo razdeliti, da je prepozno. Smo že eno ljudstvo," je dejal Modlik in požel navdušenje zbranih.
Pogodba, ki je bila prvič podpisana leta 1840 med britansko krono in več kot 500 poglavarji avtohtonih Maorov, določa, kako se bosta obe strani dogovorili o vladanju. Razlaga pogodbe še danes vodi sprejemanje zakonodaje in ukrepov, ter usmerja sodbe novozelandskih sodišč in posebnega maorskega sodišča.
Koalicijski partnerici ACT, Nacionalna stranka in stranka Najprej Nova Zelandija, sta se strinjali, da bosta v prvi od treh obravnav prejšnji teden podprli zakonodajo. Vendar pa sta obe stranki sporočili, da ne bosta podprla sprejetja zakona.
Nekaj politikov, med njimi vodja ACT-ja David Seymour, je prišlo na preddverje parlamenta, da bi prisluhnili protestnikom. Parlamentu je bila predložena tudi peticija z 203.653 podpisi proti predlogu zakona.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje