Manasseh Sogavare. Foto: EPA
Manasseh Sogavare. Foto: EPA

Premier Sogavare je sporočil, da poteka revizija postopkov za odobritev vplutja tujim vojaškim ladjam. Obljubil je, da bodo postopki po reviziji potekali hitreje in lažje.

"Partnerje smo prosili, naj nam dajo čas za revizijo in uvedbo novih postopkov, preden pošljejo nove prošnje za vplutje vojaških ladij v naše vode," je dejal premier v govoru ob ameriški bolniški ladji Mercy v prestolnici Honiara. Koliko časa bo ustavitev obiskov tujih mornaric trajala, ni pojasnil.

Prejšnji teden je sicer prišlo do manjšega incidenta, ko Salomonovo otočje ni izdalo dovoljenja ladjam ameriške in britanske mornarice, da natočijo gorivo v prestolnici Honiara. Premier Sogavare je danes zanikal poročila, da ladjam niso izdali dovoljenja za vstop v državo. Kot je poudaril, so jih zavrnili zaradi zamud pri obravnavi dovoljenj.

Ameriško veleposlaništvo v Canberri je medtem potrdilo, da je Salomonovo otočje ustavilo obiske ameriške mornarice. Ob tem je izrazilo zaskrbljenost zaradi vse večjega vpliva Kitajske na območju in napovedalo, da bo razmere pozorno spremljalo.

Ameriška vojaška ladja Mercy je medtem v ponedeljek še lahko vplula na Salomonovo otočje v okviru humanitarne misije v državi. Na veleposlaništvu so poudarili, da so dovoljenje za vplutje v pristanišče dobili še pred uvedbo moratorija.

Ohlajanje odnosov z ZDA in zbliževanje s Kitajsko

Salomonovo otočje z okoli 800.000 prebivalci leži kakih 2000 kilometrov severovzhodno od Avstralije. Leta 2019 je pretrgalo stike s Tajvanom in se začelo približevati Pekingu. Otočje ima sicer dolgo tradicijo odvisnosti od ZDA.

Odnosi med Salomonovim otočjem in ZDA so se dodatno ohladili aprila, ko je otoška državica podpisala obširen varnostni sporazum s Kitajsko. Ta na Zahodu vzbuja zaskrbljenost, da bi lahko Peking utrdil svojo vojaško prisotnost v Južnem Pacifiku.