Iskalna akcija še poteka. Foto: Reuters
Iskalna akcija še poteka. Foto: Reuters

Potres z močjo 6,8 je v ponedeljek v provinci Sečuan najhuje prizadel okrožja Luding, Kangding, Džjulong, Jadžjang in Danba, ki ležijo dobrih 200 kilometrov jugozahodno od regionalnega glavnega mesta Čengdu.

Na območju je bilo uničenih več kot 250 hiš, sprožilo se je tudi več zemeljskih plazov. Veliko cest je bilo danes še neprevoznih, marsikje je prekinjena oskrba z vodo, več kot 40.000 ljudi je brez elektrike, 35.000 jih ima tudi težave pri komunikacijskih povezavah z zunanjim svetom.

Poteka obsežna akcija iskanja in reševanja, v kateri ob težkih strojih sodeluje na tisoče reševalcev, oblasti so mobilizirale tudi nekaj enot vojske. Iz zraka jim podporo zagotavljajo helikopterji in letalniki.

Območje je v zadnjem dnevu streslo tudi več popotresnih sunkov, od katerih je imel najmočnejši moč 4,2.

Ljudem beg preprečila pravila glede covida

Medtem posnetki kažejo, da je bilo nekaterim prebivalcem Čengduja preprečeno, da pobegnejo iz svojih poslopij zaradi proticovidnih zapor, kar je sprožilo jezo v javnosti, poroča BBC.

Nekateri ljudje so dejali, da jim je bilo rečeno, naj ostanejo v stavbah med potresom. Tisti, ki so skušali pobegniti ven, pa so, kot so dejali, videli, da so bili izhodi iz stavb zaprti.

V Čengduju, ki ima 21 milijonov prebivalcev, trenutno velja zaprtje zaradi covida-19. V nekaterih primerih so zaradi enega okuženega zaprte cele stavbe, njihovi prebivalci pa ne smejo ven, ne glede na to, ali so okuženi ali ne.

BBC sicer poroča, da ni poročil o tem, da bi tovrstna zaprtja stavb povzročila dodatne smrti med potresom.

Potresi so na Kitajskem dokaj pogosti, zlasti na jugozahodu države. Leta 2008 je potres z magnitudo 8,0 v okrožju Venčuan v Sečuanu zahteval več deset tisoč smrtnih žrtev in povzročil ogromno škode. Omenjena pokrajina je potresom še posebej izpostavljena, saj leži na stiku med indijsko in evrazijsko celinsko ploščo.