Nasilje je izbruhnilo na dan državljanske nepokorščine, h kateri so pozvali študentski voditelji, in na protestih zahtevali odstop premierke.
Protestniki in privrženci vladajoče stranke so se spopadali s palicami in noži, policija pa je streljala s pravim strelivom, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki je po podatkih policije in bolnišnic poročala o najmanj 77 mrtvih.
Poziv k neplačevanju davkov in zaprtju tovarn
Protestniki so medtem storili še korak dlje z zahtevo po odstopu vlade in pozivom k državljanski nepokorščini, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Ljudi so pozvali, naj ne plačujejo davkov in računov za komunalne storitve ter naj zaprejo pisarne, tovarne in javni prevoz.
Na poziv Študentskega gibanja proti diskriminaciji se je v glavnem mestu Daka in drugod po državi odzvalo več tisoč protestnikov s palicami v rokah. Blizu univerze v Daki se jih je zbralo približno 5000, ki so zahtevali odstop premierke in se spopadli s podporniki vladajoče stranke.
Prvi dan državljanske nepokorščine je bila večina podjetij in javnih uradov zaprta, vozil na ulicah je bilo malo. Na številnih strateških točkah so bili razporejeni policisti v opremi za nemire in vojaki.
Študentski protestniki so policijo obtožili, da je proti njim uporabila neselektivno nasilje in zahtevajo odgovornost. Od vlade zahtevajo, da žrtvam policijskega nasilja zagotovi pravico, odpravi policijsko uro ter znova odpre izobraževalne ustanove.
Vojaki in policisti so sicer v nasprotju s preteklim mesecem v več primerih odklonili posredovanje proti protestnikom. Študentskemu gibanju so se pridružili nekateri nekdanji vojaški častniki, ugledni nekdanji poveljnik vojske pa je v simboličnem opominu premierki zahteval, naj vlada z ulic umakne vojsko in dovoli proteste.
Napoved "dolgega pohoda v Dako"
Študentsko gibanje proti diskriminaciji je za ponedeljek napovedalo nove nacionalne akcije. Eden od koordinatorjev gibanja Nahid Islam je napovedal, da bodo v Daki potekali shodi delavcev, ki jim bo sledil "dolg pohod v Dako", na katerem se bodo zbrali protestniki iz vse države.
Vlada v Bangladešu je sicer deloma ugodila zahtevam študentov in omilila nepriljubljen sistem kvot pri zaposlovanju v javnem sektorju, potem ko je v spopadih na protestih v juliju umrlo več kot 200 ljudi.
Z današnjimi žrtvami se je število mrtvih od začetka protestov v sredini julija povzpelo na najmanj 283.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje