Umor zdravnice pripravnice v bolnišnici v Kalkuti na vzhodu države, kjer je delala, je avgusta lani pretresel vso državo. 31-letnica je po nočni izmeni odšla spat v predavalnico tamkajšnje javne bolnišnice. Po navedbah v obtožnici jo je kasneje spečo našel 33-letni Sandžoj Roj, ki je v bolnišnici delal kot civilist prostovoljec, jo posilil in zadavil.
Njeno napol golo in krvavo truplo je pozneje v bližini našel sodelavec, Roja pa je policija prijela dan kasneje. Roj vztrajno zanika spolni napad in umor, njegov odvetnik pa je danes napovedal, da se bo na sodbo pritožil, češ da obsojenec ni duševno uravnotežen, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
S kaznijo ni zadovoljna niti družina žrtve. Dejali so, da so nad sodbo šokirani, saj so upali, da bodo morilca obesili. Napovedali so nadaljnji boj za pravico. Sodnik Anirban Das pa je poudaril, da gre za izjemno redek primer in da zato ni dosodil smrtne kazni.
Protesti in stavke
Umor mlade zdravnice je po vsej državi vzbudil ogorčenje, v javnih bolnišnicah pa so zdravniki in drugi zdravstveni delavci na protestih in stavkah zahtevali dodatne varnostne ukrepe. Na protestih v Kalkuti in drugod po Indiji se jim je v znak solidarnosti pridružilo na tisoče ljudi.
Indijsko vrhovno sodišče je nato lani naložilo nacionalni delovni skupini, da preuči, kako bi okrepili varnost zdravstvenih delavcev v bolnišnicah, kjer so sicer delovne razmere pogosto zelo slabe.
Umor zdravnice je mnoge v Indiji spomnil na tragedijo 23-letne žrtve skupinskega posilstva leta 2012 na avtobusu v glavnem mestu New Delhi, ki je osvetlila spolno nasilje nad ženskami v najbolj naseljeni državi na svetu, pomanjkljivost njenega pravosodnega sistema na tem področju ter položaj žensk v družbi. Vlada je pod pritiskom javnega mnenja zaostrila zakone o spolnem nasilju in uvedla smrtno kazen za ponovne storilce.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje