Kljub nasprotovanju številnih je zakon o prepovedi uvoza in prodaje alkohola stopil v veljavo pretekli mesec. Carinski uradniki so bili o tem, da morajo izvajati zakon, obveščeni v soboto, poroča BBC.
Skupina krščanskih politikov, ki ima v parlamentu pet sedežev, je vložila pritožbo zoper zakon, ki so ga označili za nedemokratičnega.
Zakon, prvotno sprejet v parlamentu leta 2016, za kršitve uvoza in prodaje alkohola predvideva do okoli 16.000 evrov kazni. V skladu z zakonom, ki je stopil v veljavo pretekli mesec, torej sedem let po sprejetju v parlamentu, je prepovedana prodaja, uvoz in proizvodnja alkohola.
Javno uživanje alkohola je v Iraku, pretežno muslimanski državi, neodobravano, a je bilo alkohol sicer možno kupiti v trgovinah z alkoholnimi pijačami ali pooblaščenih barih.
Za zdaj ni znano, kako strogo bo izvajanje zakona in ali ga bo vrhovno sodišče razveljavilo.
Člani gibanja Babilon, ki so vložili pritožbo na zakon, vztrajajo, da je zakon neustaven, ker ne upošteva pravic manjšin in omejuje svobodo. Prav tako je, kot pravijo, zakon v nasprotju za vladnim odlokom, sprejetim manj kot teden dni po tem, ko je bila objavljena novica o uveljavitvi zakona glede alkohola. V vladnem odloku namreč piše, da za naslednja štiri leta velja 200-odstotna carina za ves uvoženi alkohol, poroča BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje