"Negativne posledice pandemije lahko odpravimo samo s skupnim naporom in medsebojno pomočjo; sprožanje vojnih konfliktov povzroča verižne reakcije po vsem svetu; nasilje in vojne – in to ne glede na cilje – nimajo ničesar skupnega z bistvom verstev in jih kategorično zavračamo. Zato pa podpiramo razvoj dialoga na vseh ravneh: različnost verstev, barve kože, spolov, ras in jezikov razumemo kot izraz Božje milosti," so voditelji krščanskih, islamskih, judovskih in številnih drugih cerkva med drugim zapisali v sklepno deklaracijo sedmega kongresa voditeljev svetovnih in tradicionalnih verstev, ki se je končal v Nursultanu.
Papež Frančišek je v svojem komentarju potrdil sklepe in poudaril pozornost, ki naj jo verstva namenjajo miru, večji enakopravnosti žensk ter posluhu za vizijo pravičnejšega sveta, lastno mladim. Medverski dialog predstavlja pot miru in za mir, ne gre več samo za priložnost, temveč za nujnost; poti nazaj, v osamitev posameznih verstev, po Frančiškovem mnenju ni.
Papež se je ob robu kongresa že včeraj srečal z rusko pravoslavno delegacijo, v kateri pa ni bilo moskovskega patriarha Kirila. Frančišek in Kiril sta se nazadnje srečala leta 2016 na Kubi.
Ruska stran z besedami metropolita Antonija ne izključuje novega srečanja, ki pa bi moralo biti "primerno pripravljeno". Dodaja, da dejstvo, da je pred meseci Frančišek imenoval Kirila za "Putinovega ministranta", pri tem ne pomaga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje