"Konklave je bil proti pričakovanjem eden najkrajših v zgodovini Cerkve. Tudi kardinali nismo pričakovali tako naglega razpleta," je v izjavi zapisal Rode, ki je kot prvi slovenski kardinal sodeloval v konklavu. Frančišek je v petstoletni zgodovini jezuitskega reda prvi papež iz Družbe Jezusove, "res da nekoliko atipičen, vendar zvest karizmi sv. Ignacija Lojolskega", je še opozoril Rode.
Po njegovem mnenju preseneča to, da si je kot papež izbral ime asiškega ubožca kot vzora pravega Kristusovega učenca, preprostega in ponižnega pričevalca evangelija.
"Morda je to napoved presenetljivih novosti v njegovem pontifikatu, kot nakazujejo že nekateri prvi poudarki. Ta pontifikat bo v znamenju skromnosti, ponižnosti, preprostosti. A tudi odločnosti in svobode pred zunanjimi pritiski, kakor je to pokazal kot nadškof," meni Rode.
Bo postal glas zatiranih za ves svet?
Druga novost, ki se naznanja s prihodom novega papeža, je to, da prihaja iz Latinske Amerike, kjer živi skoraj polovica vseh katoličanov, dodaja Rode. "Z njegovo izvolitvijo je kardinalski zbor želel opozoriti na univerzalnost Cerkve in na odprtost do vseh narodov. Znano je, da ima prav Latinska Amerika veliko socialnih problemov, predvsem zaradi neenakosti v družbi in revščine. V svojem dosedanjem delovanju je bil kardinal Bergoglio glas ubogih in zatiranih, kar bo kot svojo skrb kot papež Frančišek razširil na ves svet."
Leta 1970 je bil gost lazaristov v Ljubljani
Slovenski kardinal je povedal, da mu je papež Frančišek, preden se je v četrtek zjutraj odpeljal proti baziliki Marije Snežne, da se priporoči varstvu Božje Matere, ob kratkem srečanju v Domu sv. Marte v Vatikanu dejal: "Rece por mi en esloveno." (Moli zame po slovensko.) "To prošnjo razumem kot neposredno vabilo vsem nam, da novega papeža, ki sta mu Slovenija in slovenski narod pri srcu, podpiramo v molitvi pri izvrševanju njegovega poslanstva," pravi kardinal Rode.
Rode je še poudaril, da novi papež dobro pozna Slovenijo in Slovence. "Med našimi rojaki v Argentini so bili njegovi najožji sodelavci nekateri znameniti slovenski duhovniki, ki jih izredno ceni. Eden njegovih pomožnih škofov v Buenos Airesu je Vinko Bokalič, ki je slovenskega rodu. Bergoglio je med svojim potovanjem po Evropi leta 1970 obiskal tudi Slovenijo in bil teden dni gost pri lazaristih na Maistrovi v Ljubljani," je še dejal Rode.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje