Kancler Olaf Scholz je usmrtitev 69-letnika, ki je bil obsojen sodelovanja v bombnem napadu na mošejo v Širazu leta 2008, v odzivu označil za škandal.

"Potem ko je iranski režim ubil Jamshida Sharmahda, je bil danes na zunanje ministrstvo nemudoma poklican iranski odpravnik poslov," je na omrežju X sporočilo ministrstvo. Dodalo je, da so zaradi dogodka na posvetovanja v Berlin poklicali tudi nemškega veleposlanika v Teheranu Markusa Potzla, poročajo tuje tiskovne agencije.

69-letnega Sharmahda je iranska obveščevalna služba prijela leta 2020 v Dubaju. Od takrat je bil zaprt v Teheranu, februarja lani pa je bil zaradi domnevnega sodelovanja v bombnem napadu na mošejo v Širazu leta 2008 – v katerem je bilo ubitih 14 ljudi, 300 pa ranjenih – obsojen na smrt.

Scholz je njegovo usmrtitev označil za škandal, ki ga najostreje obsoja. "Sharmahdu ni bila dana niti možnost, da bi se na sojenju branil pred obtožbami, ki so bile vložene proti njemu," je na omrežju X zapisal kancler in družini pokojnika izrekel sožalje.

Usmrtitev je obsodila tudi nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock, rekoč, da je Sharmahdova smrt še en pokazatelj nečloveškega režima v Teheranu, ki mu je zagrozila z resnimi posledicami.

Zaradi dogodka o ukrepih proti Iranu razmišljajo tudi v Bruslju, je v ponedeljek sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell. "EU vedno in v vseh okoliščinah odločno nasprotuje smrtni kazni. Gre za kršitev pravice do življenja in ultimativno zanikanje človekovega dostojanstva," je na omrežju X zapisal prvi mož evropske diplomacije.

Iranski zunanji minister Abas Aragči je bil danes kritičen do izjav nemške kolegice Baerbock. "Nemški potni list nikomur ne zagotavlja nekaznovanosti, kaj šele terorističnemu zločincu," je zapisal na omrežju X in Berlin pozval, naj preneha blatiti.

Prav tako je nemško vlado obtožil, da je sokriva genocida v Gazi, in opozoril, da je Berlin eden glavnih dobaviteljev orožja Izraelu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pred iranskim veleposlaništvom v Berlinu se je medtem danes zbralo okoli 30 ljudi, ki so protestirali proti usmrtitvi Sharmahda.

Po podatkih organizacij za človekove pravice, vključno z Amnesty International, je sicer Iran po številu usmrtitev na leto na drugem mestu, tik za Kitajsko. V islamski republiki je medtem še vedno pridržanih več državljanov evropskih držav.