Komisija italijanskega senata, pristojna za vprašanja imunitete, je glasovala za izključitev nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, ki je bil pravnomočno obsojen zaradi davčne utaje. Odločitev še ni dokončna, saj mora o njej odločati še celoten senat.
Senatna komisija je že v prvem glasovanju glasovala proti prošnji, da naj medijskemu mogotcu mandata ne odvzamejo. Po tej odločitvi se lahko zdaj Berlusconi še brani v parlamentu in predstavi argumente proti svoji izključitvi. Šele po tem bo senat na plenarnem zasedanju - predvidoma sredi oktobra - dokončno odločal o njegovi usodi.
Če bo ostalo pri njegovi izključitvi, grozi koalicijski levosredinski vladi Enrica Lette, ki jo podpira tudi Berlusconijevo Ljudstvo svobode, razpad.
Prepričljiv izid
Prošnjo proti njegovi izključitvi iz senata je 23-članski komisiji predložil eden izmed Berlusconijevih zaupnikov. Glasovanje je bilo tajno, malo pred njim pa je šest senatorjev Ljudstva svobode in opozicijske Severne lige zapustilo dvorano. S tem so protestirali proti Lettovi levosredinski Demokratski stranki (PD), ki se je zavzemala za izključitev nekdanjega premierja. Izid glasovanja je bil 15 glasov proti enemu.
Podlaga za glasovanje je bil lani sprejet protikorupcijski zakon, ki določa, da v Italiji osebe, pravnomočno obsojene na več kot dve leti zapora, ne smejo biti člani parlamenta in ne smejo kandidirati na parlamentarnih volitvah. Berlusconijevi podporniki trdijo, da zakon ne more veljati za kazniva dejanja, storjena pred začetkom njegove veljavnosti. Senator PDL-ja Andrea Augello je navajal "nesprejemljiv politični pritisk", ki naj bi močno vplival na glasovanje v senatni komisiji.
Znova k prvotnemu imenu stranke
Že pred začetkom razprave v komisiji je Berlusconi v videonagovoru pojasnil, da se lahko "s politiko ukvarjaš tudi brez poslanskega sedeža", a tokrat ni omenjal morebitnega umika podpore vladi premierja Enrica Lette. Napovedal je še, da da se bo Ljudstvo svobode znova preimenovalo v Naprej, Italija. To je ime, s katerim je Berlusconi leta 1994 vstopil v italijansko politiko.
Spomnimo, oktobra lani je bil Berlusconi obsojen na štiriletno zaporno kazen zaradi davčne utaje v primeru Mediaset. Vrhovno sodišče je sodbo potrdilo 1. avgusta letos, kazen pa je bila Berlusconiju na podlagi določil o delni amnestiji za takšne primere in zaradi njegove starosti samodejno zmanjšana na 12 mesecev hišnega pripora ali javnih del.
Berlusconi trdi, da zakon krši njegove pravice, zaradi česar se je pritožil tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje