67-letni Fischer je namero o svoji kandidaturi sporočil dan po tem, ko je v soboto potekel rok za oddajo nominacij za naslednika nekdanjega direktorja Dominiqua Straussa - Kahna. "Izjemna in nenačrtovana priložnost se mi je ponudila, taka, ki se zagotovo ne bo ponudila, možnost, da postanem generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada," je povedal Fischer in dodal, da se je po temeljitem premisleku odločil, da se kljub številnim preprekam prijavi na prosto delovno mesto.
Fischer, ameriški državljan, ki se je rodil v Zambiji, je spoštovan ekonomist, ki od leta 2005 uspešno vodi izraelsko centralno banko in izraelsko gospodarstvo v času svetovne gospodarske krize, dobro pa pozna tudi delo IMF-a, saj je bil med letoma 1994 in 2001 namestnik direktorja te organizacije. Povedal je, da se za položaj generalnega direktorja IMF-a poteguje, ker ima "politične izkušnje in dobro pozna svetovno gospodarstvo, sodeloval pa je že s številnimi državami pri njihovem gospodarskem razvoju".
Težava: Prestar in Neevropejec?
Kljub svoji odločitvi Fischer ne velja za resnega kandidata, saj ima njegova kandidatura kar nekaj pomanjkljivosti. Prva je ta, da IMF ne dovoljuje, da so kandidati za generalnega direktorja starejši od 65 let, Fischer pa jih ima 67. Fischerju v korist ne govori niti tihi dogovor, da mesto generalnega direktorja IMF-a tradicionalno pripada Evropejcu, tako zaradi zgodovinske dominance regije kot zaradi evropske vloge v reševanju krize.
Izraelski analitiki Sever Plocker je za CNN povedal, da ne verjame, da bi Fischerju težave predstavljala njegova starost, a da bo zelo verjetno na odločitev vplivalo njegov rod. Ob tem je izrazil upanje, da bo IMF presojal na podlagi Fischerjevega "gospodarskega ugleda in ne glede na njegov potni list".
Fischer je prejšnji mesec v intervjuju za CNN povedal, da bi bila zanj velika čast, da bi se sploh potegoval za najvišji položaj v IMF-u. Dejal je, da je argument, da IMF potrebuje Evropejca, da bi se ukvarjal z evropsko finančno krizo, ne zdrži, in se vprašal, ali bi bilo tako tudi, če bi moral IMF posredovati v azijski ali latinskoameriški krizi.
Lagardova še vedno z največ možnostmi
Fischer je tako tretji kandidat za novega generalnega direktorja IMF-a, za mesto se potegujeta še francoska finančna ministrica Christine Lagarde ter guverner mehiške centralne banke Augustin Carstens. Najbolje kaže francoski zunanji ministrici, ki pa kljub podpori evropskih držav in Afrike, še nima dovolj podpore za zanesljivo zmago.
ZDA, ki imajo v odboru izvršnih direktorjev IMF-a, ki odloča o nasledniku Strauss-Kahna, 16,8 odstotka glasov, se še niso odločile, koga bodo podprle, še vedno pa niso odločene tudi Japonska, Singapur, Kitajska, Avstralija, Indija, Brazilija in Rusija, ki skupaj prinesejo 23 odstotkov glasov. Odbor bo o novem prvem možu ali ženski IMF-a odločal 30. junija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje