Foto: Reuters
Foto: Reuters

O sporazumu glede morske meje, ki poteka na območju, bogatem z zemeljskim plinom, sta se državi dogovorili na začetku meseca po intenzivnih pogajanjih pod okriljem ZDA.

"To je politični dosežek – ne zgodi se vsak dan, da sovražna država pred celotno mednarodno skupnostjo s pisnim sporazumom prizna državo Izrael," je dejal Lapid. Izrael in Libanon sta namreč tehnično še vedno v vojni, Izrael pa Libanon obravnava kot "sovražno državo".

"Država Izrael je zmagala. Na varnostnem, gospodarskem, diplomatskem in energetskem področju," je Lapid dejal ob začetku današnje seje izraelske vlade, na kateri so uradno potrdili sporazum.

Libanonski predsednik Michel Aoun se je nato po poročanju francoske tiskovne agencije AFP odzval z zapisom, v katerem je zatrdil, da je sporazum zgolj "tehnične narave" in nima "političnih razsežnosti".

Dokumente sta danes ločeno podpisala oba voditelja – izraelski premier v Jeruzalemu, libanonski predsednik pa v predsedniški palači v Bejrutu.

Ameriški predsednik Joe Biden je v sredo ob srečanju z izraelskim kolegom Jicakom Hercogom v Washingtonu dogovor označil za "zgodovinski preboj". Washington je imel ključno vlogo pri posredovanju v dolgotrajnih pogajanjih med Izraelom in Libanonom.

Izrael: Plinsko polje Kariš je samo naše

Državi sta pogajanja o morski meji obnovili leta 2020, vendar je proces večkrat naletel na ovire. Glavni vir trenj je bilo plinsko polje Kariš, za katerega je Izrael vztrajal, da v celoti spada v njegove vode in ni predmet pogajanj.

Libanon naj bi si lastil del polja in Hezbolah, libanonsko šiitsko gibanje, ki ga podpira Iran in ima velik vpliv v Libanonu, je zagrozil z napadi, če bi Izrael tam začel črpati plin. To se je sicer v sredo pred napovedanim podpisom sporazuma že začelo.

Po določilih sporazuma naj bi celotno polje Kariš prišlo pod izraelski nadzor, medtem ko bi si državi razdelili drugo potencialno plinsko polje Kana, vendar bi bilo njegovo izkoriščanje pod nadzorom Libanona, Izrael pa naj bi prejemal del prihodkov iz tega naslova.

Vodja Hezbolaha Hasan Nasralah je po podpisu sporazuma danes sporočil, da bo gibanje ustavilo vse "izredne in posebne ukrepe" proti Izraelu, ki so trajali več mesecev. V govoru na televiziji je Nasralah sporazum še označil za veliko zmago za Libanon, poroča AFP. "Naša misija je končana," je še dejal in dodal, da pri sporazumu ne gre niti za mednarodno pogodbo niti za priznanje Izraela.

Od bogatih nahajališč plina v vzhodnem Sredozemlju si v prizadevanjih za odmik od dobav plina iz Rusije veliko obetajo tudi države EU-ja. Unija, Egipt in Izrael so junija letos podpisali tristranski memorandum o soglasju za izvoz zemeljskega plina v Evropo.