Prizor iz povsem razdejane Bejt Lahije na severu Gaze, od koder želi Izrael pregnati vse prebivalce. Foto: Reuters
Prizor iz povsem razdejane Bejt Lahije na severu Gaze, od koder želi Izrael pregnati vse prebivalce. Foto: Reuters

Organizacija s sedežem v New Yorku se je v 179-stranskem poročilu osredinila posebej na oskrbo z vodo in ugotovila, da so jo izraelske oblasti prebivalcem Gaze sistematično in načrtno onemogočale, zaradi česar je "verjetno umrlo na tisoče ljudi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

HRW v poročilu med drugim omenja namerno poškodovanje ali uničenje infrastrukture za oskrbo z vodo in sanitarij, čistilnih naprav, rezervoarjev, skladišč rezervnih delov in druge infrastrukture. Napadali so tudi delavce, ki so jo vzdrževali.

Sorodna novica Amnesty International: Izrael v Gazi izvaja genocid, njegov namen je fizično uničenje Palestincev

Glede na navedbe v poročilu iz tega izhaja, da izraelske oblasti v Gazi namerno ustvarjajo razmere, s katerimi naj bi v celoti ali delno povzročili fizično uničenje tamkajšnjih prebivalcev. To po navedbah HRW-ja pomeni vojne zločine in genocidna dejanja.

"Ne bo elektrike, hrane, vode, plina – vse je zaprto"

HRW sicer v poročilu ni neposredno zapisal, da Izrael izvaja genocid. Po mednarodnem pravu je namreč za dokazovanje genocida potreben neizpodbiten dokaz o namenu, kar naj bi bilo po mnenju strokovnjakov zelo težko doseči.

Organizacija je sicer nakazala, da bi ta namen lahko izkazovale izjave nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta, ki je oktobra lani kmalu po začetku izraelske ofenzive v Gazi razglasil "popolno obleganje" in dejal: "Ne bo elektrike, hrane, vode, plina – vse je zaprto."

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (ICC) je zaradi vojnih zločinov v Gazi novembra izdalo nalog za aretacijo tako Galanta kot izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

HRW je poudaril izraelsko blokado Gaze, ki poteka od leta 2007, kar, kot opozarja organizacija, predstavlja kolektivno kaznovanje civilnega prebivalstva oziroma vojni zločin.

Izvršna direktorica HRW-ja Tirana Hassan je države po svetu, ki oborožujejo Izrael, pozvala, naj prenehajo biti sokrive za zločine v Gazi in naj nemudoma ukrepajo za zaščito civilistov z embargom na prodajo orožja in sankcijami zoper Izrael.

Izrael: HRW širi krvne klevete

Izraelsko zunanje ministrstvo je že zavrnilo ugotovitve HRW-ja in njegovo poročilo označilo za "polno laži". "Human Rights Watch ponovno širi svoje krvne klevete, da bi promoviral svojo protiizraelsko propagando. To poročilo je polno laži, ki so grozljive celo v primerjavi z že tako nizkimi standardi HRW-ja," so zapisali.

Sorodna novica Vse več svaril strokovnjakov o "šolskem primeru genocida" v Gazi

HRW ugotavlja podobno kot Amnesty International

Ta mesec je priznana organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International ugotovila, da Izrael na zasedenem območju v Gazi izvaja genocid nad Palestinci.

To je bil prvi primer, da je kakšna izmed najvidnejših mednarodnih organizacij za zaščito človekovih pravic v več kot 14-mesečnih napadih na Gazo izraelska dejanja tam razglasila za genocid. Njihovo poročilo sicer temelji na marčevskem poročilu posebne poročevalke ZN-a za zasedena palestinska ozemlja Francesce Albanese, ki je ugotovila, da "obstajajo utemeljeni razlogi za domnevo", da Izrael izvaja genocid nad Palestinci.

Tudi Amnesty International je opozoril države, ki še naprej zagotavljajo orožje Izraelu, da kršijo svojo obveznost preprečevanja genocida in tvegajo, da bodo sokrive za genocid.

Proti Izraelu še vedno poteka postopek pred Meddržavnim sodiščem v Haagu (ICJ), potem ko je Južna Afrika proti tej državi decembra lani vložila tožbo in trdi, da izraelske oblasti z operacijami v Gazi kršijo Konvencijo Združenih narodov o genocidu iz leta 1948. Izrael te obtožbe odločno zavrača.

Izraelska vojska je v Gazi ubila več kot 45.000 ljudi, od tega več kot 17.000 otrok. Foto: Reuters
Izraelska vojska je v Gazi ubila več kot 45.000 ljudi, od tega več kot 17.000 otrok. Foto: Reuters