Zelenski je v soboto dejal, da je vladi naročil, naj skupaj z mednarodnimi organizacijami in partnerji vzpostavi način za dobavo hrane Siriji po padcu režima Bašarja Al Asada, ki je bil tesen zaveznik Rusije.
Ukrajina je ena največjih izvoznic žita na svetu ter izvaža pšenico in koruzo v več držav Bližnjega vzhoda, vendar ne v Sirijo. Sirija je v Asadovem obdobju uvažala hrano iz Rusije, vendar je bila dobava ruske pšenice zaradi negotovosti in zamud pri plačilu prekinjena, so v petek sporočili ruski in sirski viri.
"Siriji smo pripravljeni pomagati pri preprečevanju prehranske krize, zlasti prek humanitarnega programa 'Žito iz Ukrajine'," je Zelenski zapisal na družbenem omrežju X. "Vladi sem naročil, naj v sodelovanju z mednarodnimi organizacijami in partnerji, ki lahko pomagajo, vzpostavi mehanizem za oskrbo s hrano."
Ruska invazija na Ukrajino februarja 2022 je zmanjšala ukrajinski izvoz žita ter močno ohromila pošiljke po Črnem morju. Ukrajini je od takrat uspelo prebiti pomorsko blokado in oživiti izvoz iz pristanišč pri Odesi na jugozahodu države.
Rusija še ne zapušča Sirije
Rusija umika svojo vojsko s položajev na severu Sirije in v alavitskem gorovju, vendar po padcu režima ne bo zapustila svojih dveh glavnih oporišč v državi, so za agencijo Reuters povedali štirje sirski uradniki.
Po padcu Baširja Al Asada, ki je tako kot njegov oče Hafez sklenil trdno zavezništvo z Rusijo, je prihodnost ruskih oporišč – letalske baze Hmeimim v Latakiji ter pomorske baze Tartous – vprašljiva.
S satelitskih posnetkov je razvidno, da Rusija pospravlja vojaško opremo v svojem letalskem oporišču v Siriji. Vsaj eno tovorno letalo je v soboto odletelo v Libijo, je dejal sirski varnostni uradnik, ki je bil nameščen v bližini oporišča. Sirski vojaški in varnostni viri, ki so v stiku z Rusi, so za Reuters dejali, da Moskva premika svoje sile s položajev ter umika nekaj težke opreme in visokih častnikov.
Vendar so viri, ki so želeli ostati neimenovani, dejali, da se Rusija ne umika iz svojih dveh glavnih oporišč in da tega trenutno ne namerava storiti.
V Moskvo naj bi pošiljali opremo in visoke častnike iz Asadove vojske, vendar je trenutno cilj ruske vojske, da prerazporedi svoje sile glede na razvoj dogodkov na terenu, je dejal visoki častnik sirske vojske, ki je v stiku z rusko vojsko.
Visoki predstavnik upornikov je dejal, da o vprašanju ruske vojaške prisotnosti v Siriji in preteklih sporazumih med Asadovo vlado in Moskvo še niso razpravljali. "To je stvar prihodnjih pogovorov, končno besedo pa bo imelo sirsko ljudstvo," je dejal uradnik in dodal, da je Moskva vzpostavila komunikacijske kanale.
"Naše sile so zdaj tudi v neposredni bližini ruskih oporišč v Latakiji," je še dejal. Kremelj je sporočil, da se Rusija z novo sirsko oblastjo pogovarja o oporiščih.
Ruski vir, ki je želel ostati neimenovan, je dejal, da pogovori z novimi sirskimi voditelji potekajo in da se Rusija ne bo umaknila iz svojih oporišč.
Edino rusko pristanišče v Sredozemlju
Ruski predsednik Vladimir Putin, ki je leta 2015 s svojim posredovanjem v sirski državljanski vojni podprl Asada, mu je odobril azil v Rusiji. Moskva podpira Sirijo že od začetka hladne vojne in je že leta 1944 priznala njeno neodvisnost, ko se je skušala otresti francoske kolonialne oblasti. Zahod je Sirijo dolgo obravnaval kot sovjetski satelit.
Oporišča v Siriji so pomemben del pri vzpostavljanju ruske vojaške prisotnosti po svetu. Pomorsko oporišče Tartus je edino rusko središče za popravila in oskrbo v Sredozemlju, Hmeimim pa glavno zbirališče za dejavnosti vojske in najemnikov v Afriki.
Zahodni obveščevalni viri trdijo, da ima Rusija v Siriji tudi prisluškovalne postaje.
Oporišče v Tartusu je bilo vzpostavljeno leta 1971, po posredovanju Rusije v državljanski vojni pa je Moskva leta 2017 oporišče dobila v brezplačen 49-letni najem.
Na avtocesti med Damaskom in Homsom je bilo videti konvoj ruskih vojaških vozil med umikom z juga Sirije proti vojaškemu oporišču Tartus, od koder naj bi odplule že vse ladje. Sirski observatorij je poročal, da so se ruske sile v četrtek umaknile tudi s podeželja Rake.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje