"Alternative za Ratka Mladića ni. Njegova aretacija je izjemno pomembna tako za svojce žrtev kot tudi za haaško sodišče, da opravi svoje delo. Hkrati gre tudi za vprašanje kredibilnosti celotne mednarodne skupnosti," je Brammertz dejal ob tem, ko je pozval k aretaciji nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov, ki ga obtožujejo odgovornosti za poboj nekaj tisoč Muslimanov leta 1995.
Ob obisku spominskega parka Potočari, kjer je pokopanih prek 3.700 žrtev srebrniških pobojev, je glavni haaški tožilec dejal, da je v zadnjem poročilu zapisal, kar bo omenil tudi v prihodnjem poročilu, da je aretacija zadnjih dveh ubežnikov Mladića in Gorana Hadžića v središču sodelovanja s haaškim sodiščem in za njuno aretacijo ni nobene alternative.
Zaradi zločinov, ki naj bi jih zagrešil Mladić, je bilo ustanovljeno haaško sodišče, je Brammertz dejal ob srečanju s svojci žrtev najhujšega pokola na evropskih tleh po drugi svetovni vojni. Za Brammertza je bil to prvi obisk Srebrenice potem, ko je leta 2008 prevzel vodenja haaškega tožilstva.
Haaška obtožnica Mladića bremeni genocida nad bošnjaškim prebivalstvom v Srebrenici, poleg tega pa je obtožen še zločinov proti človečnosti, vojnih zločinov, ubojev, deportacij in nečloveškega ravnanja, trpinčenja ter zajemanja talcev. Hadžić je bil politični vodja hrvaških Srbov v času vojne od leta 1991 do leta 1995 in je obtožen vojnih zločinov.
V Srebrenici je umrlo okoli 8.000 Bošnjakov in do zdaj je bilo pokopanih 3.749 žrtev, medtem ko na DNK-identifikacijo čakajo posmrtni ostanki še okoli 2.000 žrtev. Oblasti v BiH-u tudi 15 let po pokolu še vedno odkrivajo množična grobišča žrtev iz Srebrenice.
Dodik ne verjame številkam
Premier Republike srbske Milan Dodik je v pogovoru za srbski časopis Večernje novosti dejal, da pri pobojih v Srebrenici ni šlo za genocid, sam pa tudi meni, da je število žrtev bistveno manjše od tistega, ki je priznano v mednarodni javnosti.
"Ne moremo in nikoli ne bomo sprejeli dejstva, da nekateri dogodke v Srebrenici označujejo za genocid," je dejal Dodik in ob tem poudaril, da je številka o 8.000 žrtvah pretirana in zmanipulirana. Ob tem je izpostavil, da so do zdaj uspeli razkriti, da je najmanj 500 oseb s seznama žrtev še vedno živih, najmanj 250 ljudi, ki so pokopani v tamkajšnjih množičnih grobiščih, pa sploh ni umrlo v Srebrenici.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje