Nadzor nad varnostjo Sangina so britanske sile ameriškim predale ob 6. uri in 30 minut po tamkajšnjem času. Britanski obrambni minister Liam Fox je ob tem povedal, da morajo biti britanske sile ponosne na svoje dosežke, saj je Sangin, ki leži v pokrajini Helmand, "eden najnevarnejših predelov Afganistana".
Britanske sile so prav v Sanginu, kjer delujejo že od leta 2006, imele največje izgube. Od 337 smrti v Afganistanu od leta 2001 je več kot tretjina vojakov umrla prav tam. "Žrtev je bilo veliko, zato ne smemo pozabiti številnih pogumnih vojakov, ki so izgubili svoje življenje v iskanju uspeha za mednarodno misijo, ki je utemeljena tudi v britanski varnosti," je še povedal Fox, ki je julija letos naznanil, da bodo britanske sile zamenjali ameriški vojaki.
Britanske sile se bodo zdaj preusmerile v Helmand, kjer bodo nadaljevale boj proti upornikom in pomagali afganistanskim silam pri vzpostavljanju miru in stabilnosti v državi.
"Gre za simbolen prenos moči"
BBC-jev dopisnik iz Afganistana Ian Pannell je povedal, da je sicer prišlo do fizičnega prenosa moči in do simbolnega spuščanja britanske in dviganja ameriške zastave, a da se dejansko ne bo spremenilo veliko. "Gre za simbolni trenutek za Veliko Britanijo, Sangin pa je najnevarnejši predel Helmanda, če ne celo vsega Afganistana," je zapisal Pannell in dodal, da bodo morale ameriške sile dokončati tisto, kar so britanske začele.
Tiskovni predstavnik ministrstva za obrambo Gordon Messenger, nekdanji poveljnik britanskih enot v Helmandu, vztraja, da prenos pooblastil ne pomeni poraza. "Na bojišču tega zagotovo ne bo opaziti," je Messenger potrdil v intervjuju za BBC-jev radio. "Britanski vojaki, ki nadzor nad Sanginom predajajo ameriškim vojakom, kar se tiče navzočnosti vojakov na terenu, pa gre le za nadaljevanje," je še povedal predstavnik ministrstva in dodal, da je mogoče opaziti pozitiven napredek na območju.
Sangin v rokah talibanskih upornikov
Sangin je za tuje vojake sicer najnevarnejši predel Afganistana. Gre za gorato območje, idealno za upornike, ki je polno ozkih poti, ki so pogosto preozke za vozila. Območje nadzirajo talibanski uporniki, ki ga poznajo do potankosti, severni del pokrajine Helmand pa je tudi središče industrije pridelovanja opija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje