Katjo Zatuliveter, ki je delala za Mika Hancocka, člana spodnjega doma britanskega parlamenta, so po navodilu britanske obveščevalne službe MI5 aretirali prejšnji teden, po poročanju britanskih medijev pa naj bi bil postopek izgona "speče" vohunke že v teku, saj z vidika nacionalne varnosti ne more ostati v Veliki Britaniji.
Hancock zagovarja asistentko
Privlačna 25-letnica zanika vse obtožbe o vohunjenju za rusko zunanjo obveščevalno službo SVR, o njeni nedolžnosti je prepričan tudi poslanec koalicijskih liberalnih demokratov, 64-letni Hancock iz Portsmoutha. Za BBC je Hancock razkril, da je po aretaciji govoril s svojo asistentko zadnjih skoraj treh let, ki naj bi mu dejala, da ni videla nobenih dokazov proti sebi.
Sunday Times poroča, da naj bi Zatulivetrova Hancocka spoznala med enim izmed njegovih službenih obiskov v Strasbourgu, kjer je član Parlamentarne skupščine Sveta Evrope. Izbrala naj bi si ga načrtno zaradi njegovih precejšnjih interesov za Rusijo. Hancock med drugim sedi v odboru za obrambo, a nima dostopa do zaupnih dokumentov. Hancock je sicer priznal, da ga je Zatulivetrova spraševala o lokaciji jedrskih podmornic in verjetno želela vedeti več o obrambi kot večina članov parlamenta, a dodal, da njegovo delo ni bilo "visoko zaupno". "Za mene ni delal nič takega, kar bi bilo občutljivo," dodaja.
Prvič pridržana ob vrnitvi s Hrvaške
Zatulivetrovo so najprej pridržali poleti, ko se je vračala s počitnic na Hrvaškem. Od tedaj jo je policija zaslišala štirikrat ali petkrat. "Sicer bi rekel, da je to šala, a kar se dogaja z nekaterimi vohuni, za katere se zdi, da jih je Rusija nastavila na različna mesta, moram reči, da zadevo jemljem precej resno," se je na zgodbo o domnevni vohunki odzval Iain Duncan Smith, minister za delo in pokojnine.
Tokrat naj bi bilo prvič po koncu hladne vojne, da je nekdo, ki dela v britanskem parlamentu, obtožen vohunjenja za Rusijo, še poroča Sunday Times. Izgon Zatulivetrove bi lahko znova otežil diplomatske odnose med Londonom in Moskvo, ki so se po ohladitvi zaradi zastrupitve nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka v Londonu leta 2006 ravno začeli znova krepiti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje