Bush in Sanader sta utrdila ameriško-hrvaško prijateljstvo. Foto: Reuters
Bush in Sanader sta utrdila ameriško-hrvaško prijateljstvo. Foto: Reuters
Protestniki v Zagrebu
Obisk predsednika Busha z ženo Lauro in delegacijo, v kateri je tudi zunanja ministrica Conodoleezza Rice, je v močno varovanem Zagrebu pospremilo okoli 300 protestnikov. Foto: EPA
George Bush
Hrvaško in ZDA ločuje na tisoče kilometrov, združuje pa ju vera v Boga in svoboda, je v govoru povedal Bush. Foto: Reuters
Bush zaključil obisk Hrvaške

Zadnji dan obiska na Hrvaškem se je Bush v Zagrebu sestal s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem, s katerim sta se pogovarjala o "kosovski krizi", stabilnosti v regiji in Hrvaškemu približevanju Natu. Med pogovorom o stanju v regiji se je hrvaški premier dotaknil tudi odnosov z BiH-om in skušal Busha prepričati, da se morajo v hrvaški sosedi zaščititi pravice in konstitutivnost Hrvatov, ki naj bi bili zaradi številčne podrejenosti v primerjavi s Srbi in Bošnjaki ogroženi.

Pogovoru državnikov je sledil vpis ameriškega predsednika v Zlato knjigo visokih gostov, nato pa je na Markovem trgu nagovoril okoli 4.000 povabljenih gostov.

Medsebojno laskanje
Sanader se je Bushu pred zbranimi na trgu zahvalil za podporo in prijateljstvo, še posebej pa za podporo pri vstopanju v Nato. Bush je zbranim ponovil, da je srečen, da je na Hrvaškem. "Hrvaška je danes drugačna država kot pred desetimi leti. Američani občudujemo vašo hrabrost in vztrajnost", je gostiteljem polaskal visoki gost.

Zahvala vojakom
Ponovno se je spomnil Makedonije, ki je ostala brez povabila. Poudaril je, da ZDA želijo videti Makedonijo v Natu čim prej in pohvalil hrvaške, makedonske in albanske vojake, ki služijo v Afganistanu.

Z Markovega trga se je Bush s Sanaderjem ter predsedniki vlad in držav Albanije in Makedonije odpravil na kosilo, ob koncu obiska na Hrvaškem pa se je ameriški predsednik v letalski bazi Pleso srečal in slikal s hrvaškimi vojaki, ki so sodelovali v misiji Isafa v Afganiatanu. Predsednik Bush je že zapustil Hrvaško in se odpravil v letovišče Soči, kjer ga čaka srečanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, pridružil pa se jima bo tudi njegov naslednik Dimitrij Medvedev.

Prispevek ZDA h končanju vojne
"Nikomur ni treba razlagati, kolikšna je bila vloga ameriške politike pri končanju vojne na Hrvaškem in v BiH-u. Ponosni smo, da je Hrvaška danes glavni partner ZDA in mednarodne skupnosti pri nadaljnji stabilizaciji in demokratizaciji jugovzhodne Evrope. Ta obisk to le še potrjuje," je obisk Busha in ameriške delegacije na Hrvaškem komentiralo hrvaško zunanje ministrstvo.

"Srbija je v šoku"
O Kosovu se je v petek zvečer po slavnostnem sprejemu ameriški predsednik pogovarjal tudi s svojim gostiteljem, hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Sogovornika sta se strinjala, da je z neodvisnostjo Kosova končana arhitektura jugovzhodne Evrope. Ocenila sta, da je Srbija trenutno v šoku, vsi pa verjamejo, da bodo v tej državi zmagale proevropske in demokratične sile, kar bo Srbiji zagotovilo napredek. Mesić in Bush sta se pogovarjala še o prihodnosti tega dela Evrope, nevarnosti terorizma, Makedoniji in olimpijskih igrah. Hrvaška je bila pohvaljena zaradi njenega napredka pri reformi vojske in izgradnji demokracije, oba predsednika pa sta izrazila obžalovanje, da Makedonija na vrhu zveze Nata v Bukarešti ni dobila povabila v to severnoatlantsko zavezništvo

Oba predsednika v Peking
Predsednika Busha je zanimalo, ali bo njegov hrvaški kolega odpotoval na poletne olimpijske igre v Peking. Na Mesićev pritrdilni odgovor je dodal, da tja namerava odpotovati tudi sam. "Šel bom iz spoštovanja do kitajskega naroda. Lahko je kritizirati, vendar je treba priznati tudi pozitivne premike," je razložil Bush.

Delen uspeh na vrhu Nata
43. predsednik ZDA je na obisk v našo južno sosedo pripotoval z vrha Nata v Romuniji, kjer je Hrvaška dobila povabilo, da se zvezi pridruži. Analitiki povabilo Hrvaški in Albaniji pripisujejo poskusu ameriške politike, da bi končno končala "pospravljanje" nestabilnega Balkana. Zanemarljivo pa ni niti merjenje moči s Putinovo Rusijo. Z Natovega vrha se Bush vrača s polovičnim uspehom. Zavezniki so podprli njegovo idejo o postavitvi protiraketnega ščita, Hrvaška in Albanija pa sta se domov vrnili s povabilom v žepu. Bushu ni uspelo dobiti povabila za pristop k druščini severnoatlantskih zaveznic za Makedonijo, in sicer zaradi njenega spora z Grčijo glede imena. Sprejeta pa ni bila niti njegova zahteva, da se Ukrajina in Grčija pridružita Akcijskemu načrtu za članstvo v Natu.

T. V.

Bush zaključil obisk Hrvaške