To so dosegle ZDA z obljubo, da bodo posredovale v sporu med Čadom in Svetovno banko. Čadski voditelj je namreč pri Svetovni banki zahteval sprostitev zamrznjenega dobička od izvoza nafte.
Po mnenju nekaterih poznavalcev namerava denar porabiti za boj proti upornikom, ki so ga nedavno skušali strmoglaviti, prihajali pa naj bi iz sosednjega Sudana. Zato je grozil tudi, da bo pregnal darfurske begunce.
Kljub Debyjevi obljubi, da za zdaj ne bo prekinil pomoči beguncem, pa je predstavnik ZN-a sporočil, da je bila dostava hrane prekinjena v petih od skupno desetih begunskih centrih.
Deby je še opozoril, da lahko pride v Čadu do državljanske vojne, če maja ne bodo izvedli napovedanih predsedniških volitev.
Annana skrbi širše območje
Generalni sekretar ZN-a Kofi Annan je posvaril, da bi se lahko ob nadaljevanju nasilja v Čadu destabiliziralo tudi širše območje. Predvsem naj bi bila po njegovem mnenju ogrožena tudi Srednjeafriška republika. Zato bi morale, kot je pojasnil, Afriška unija, predvsem pa vse bližnje države skupaj z mednarodno skupnostjo vzdrževati pritisk na Čad in Sudan in preprečiti izbruh še večjega nasiljla.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje