Belgijske oblasti so potrdile, da je ustreljeni Abdesalem L., ki ga sumijo, da je v ponedeljek zvečer izvedel strelski napad na švedske navijače. Ob moškem so našli isti tip avtomatskega orožja, kot je bilo uporabljeno v streljanju. Ustreljenega osumljenca so v bolnišnici oživljali, a je pozneje zaradi poškodb umrl, poroča belgijska radiotelevizija RTBF.
Belgijski premier Alexander De Croo je pred tem sporočil, da gre za 45-letnega moškega tunizijskega rodu in da se je v Belgiji zadrževal nezakonito, dogodek pa označil za "brutalen teroristični napad".
Osumljeni napadalec, ki je neuspešno zaprosil za azil v Belgiji leta 2019, je bil stari znanec policije, je povedal pravosodni minister Vincent Van Quickenborne. Odgovornost za napad je prevzel v videu, ki ga je objavil na spletu, ob tem pa se je predstavil kot pripadnik Islamske države.
Nogometna tekma v skupini F med Švedsko in Belgijo v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024 je bila po streljanju prekinjena. Po poročanju švedske televizije SVT se švedski nogometaši po prvem polčasu niso želeli vrniti na igrišče stadiona King Baudouin, s prekinitvijo dvoboja pri izidu 1:1 pa so se strinjali tudi Belgijci. Za zdaj še ni znano, kakšna bo usoda prekinjenega obračuna.
Zaradi varnosti je moralo več tisoč ljudi sprva ostati na bruseljskem nogometnem stadionu, dokler jih niso evakuirali. Približno 35.000 gledalcev je nato zapustilo stadion šele malo pred polnočjo.
Ustreljeni taksist zunaj smrtne nevarnosti
V ponedeljek zvečer je oborožen moški stopil s skuterja na severu mestnega središča in na ulici streljal. Pri tem je ubil dva človeka in ranil taksista, ki pa je po podatkih državnega tožilstva zdaj zunaj smrtne nevarnosti.
Za belgijsko prestolnico so razglasili najvišjo stopnjo pripravljenosti, preiskavo pa je zaradi "potencialno terorističnega nagiba" prevzelo zvezno državno tožilstvo. Nekateri mediji poročajo, da bi lahko imelo streljanje islamistično ozadje.
De Croo je dejal, da bo zdaj v državi povečana policijska navzočnost, ker je bila stopnja nevarnosti za Bruselj povišana na najvišjo stopnjo. Povečani varnostni ukrepi se bodo izvajali tudi na številnih lokacijah, zlasti na tistih, ki so povezane s švedsko skupnostjo. Poostren nadzor je tudi v preostalem delu države. De Croo je vse v Bruslju pozval k večji precidnosti. Popoldne se je sestal svet za nacionalno varnost.
Odgovornost za napad prevzela Islamska država
Odgovornost je dan po napadu prevzela teroristična skupina Islamska država, poročajo tuje agencije. IS je namreč objavil izjavo, da je "borec Islamske države" v ponedeljek izvedel "oborožen napad na več kristjanov na Švedskem, državi, ki sodeluje v mednarodni koaliciji proti Islamski državi", poroča španska tiskovna agencija EFE.
Belgijske oblasti so sprva domnevale, da je bil motiv za napad na švedske državljane povezan s sežigi Korana, ki so se v zadnjih mesecih zgodili na Švedskem. Vendar pa za zdaj ni mogoče izključiti morebitnih povezav z napetostmi med Izraelom in Palestinci, so sporočili iz tožilstva. Preiskovalci trenutno preverjajo objave na družbenih omrežjih, v katerih je osumljeni izražal podporo palestinskemu ljudstvu, so dodali.
Belgija, kjer imajo sedež osrednje evropske institucije, je bila v preteklih letih večkrat tarča napadov, za katere je odgovornost prevzela skupina Islamska država. Najhujši se je zgodil marca 2016 na bruseljskem letališču Zaventem in postaji podzemne železnice v evropski četrti, pri čemer je bilo ubitih 35 ljudi.
Ogroženost evropskih institucij označena kot večja
Evropski parlament se je med plenarnim zasedanjem v Strasbourgu z minuto molka poklonil žrtvam ponedeljkovega napada v Bruslju. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je obsodila teroristični napad in izrazila sožalje svojcem žrtev.
"Včeraj zvečer se je v središču Bruslja zgodil teroristični napad, v katerem sta bila ubita švedska državljana. V imenu Evropskega parlamenta izražam sožalje družinam žrtev. Teror in ekstremizem ne smeta ogroziti naše družbe, imamo pravico do tega, da se počutimo varne," je med drugim dejala Metsola.
Ob tem je sporočila še, da je bila po posvetovanju z belgijskimi oblastmi in institucijami EU-ja sprejeta odločitev, da se stopnja ogroženosti za vse stavbe evropskih institucij v Bruslju do preklica poveča na oranžno.
Macron: Islamistični terorizem se vrača
Francoski predsednik Emmanuel Macrom je dan po umoru dveh švedskih državljanov v Bruslju in nekaj dni po napadu v šoli v Franciji, v katerem je bil ubit učitelj, opozoril, da so vse evropske države ranljive zaradi vrnitve islamističnega terorizma.
"Vse evropske države so ranljive. Islamistični terorizem se dejansko vrača, in vsi smo ranljivi," je dejal Macron. Na novinarski konferenci med obiskom v Tirani je dodal, da gre za ranljivost, ki spremlja demokracije, pravne države, v katerih obstajajo posamezniki, ki se lahko v danem trenutku odločijo za najhujše.
V zvezi s petkovim napadom v Franciji v Arrasu pa je dejal, da "ni zaznal nobene napake" pri delu francoskih obveščevalnih služb in notranjega ministrstva.
Vir blizu primeru je danes za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je moški, ki je na srednji šoli v Arrasu do smrti zabodel učitelja in huje ranil dva človeka, v videoposnetku pred napadom sporočil, da deluje v imenu skupine Islamska država. Napadalec, 20-letni nekdanji učenec šole, ki je po rodu iz ruske republike Ingušetije, naj bi danes stopil pred sodnike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje