Foto: EPA
Foto: EPA

Med strankami, ki nasprotujejo sporazumu s SPC-jem, je Demokratična stranka socialistov predsednika Črne gore Mila Đukanovića, ki je napovedala, da bo v primeru podpisa sporazuma odšla iz vlade. Danes so tvitnili, da bodo sprožili pobudo za zamenjavo vlade in da bo nova vlada od sporazuma odstopila.

Že med podpisom sporazuma, ki ni bil najavljen, je v črnogorski prestolnici protestiralo nekaj deset ljudi, napovedani pa so še večji protesti.

Vlada je v preteklih tednih zavrnila vse pripombe na sporazum, ki mu nasprotniki očitajo, da favorizira SPC glede na druge verske skupnosti, da ni v skladu s črnogorsko ustavo in zakoni ter da v preambuli ponareja črnogorsko zgodovino, poleg tega se z njim lastništvo nad cerkvenimi objekti v Črni gori uradno prenaša na SPC.

Abazović je trditve zavrnil, češ da je vsak sporazum, ki ni meddržavni, nižji pravni akt od zakonov ali ustave, zato se ne more izvajati, če je v nasprotju z njima. Trdi, da želi s podpisom sporazuma le preprečiti napetosti, ki bi lahko nastale pred skorajšnjimi lokalnimi volitvami, načrtovanimi za oktober.

Ob podpisu sporazuma je premier dejal, da s tem pošiljajo sporočilo miru in strpnosti, Črna gora pa se lahko zdaj spoprime z novimi izzivi. Porfirije pa je dejal, da SPC ne želi nič več od drugih verskih skupnost, hkrati pa ne bo privolila v manj. Črna gora ima sicer že sklenjene sporazume s Katoliško cerkvijo ter islamsko in judovsko skupnostjo.