"Imamo razlog za mnenje, da je ladja Grace 1 tovorila surovo nafto iz Irana v rafinerijo Banjas v Siriji," je povedal gibraltarski premier Fabian Picardo in dodal, da je rafinerija v Banjasu last podjetja pod sankcijami EU-ja proti Siriji.
"Lahko ste prepričani, da Gibraltar ostaja varen in zavezan mednarodnemu pravnemu redu," je še poudaril gibraltarski premier in se zahvalil policiji, carini in pristaniškim oblastem za sodelovanje pri pridržanju ladje.
Po pisanju BBC-ja je pri zajetju sodelovala tudi britanska kraljeva mornarica.
Iran je pozneje v znak nasprotovanja "nezakonitemu zasegu iranskega tankerja" na zagovor poklical britanskega veleposlanika v Teheranu Roberta Macaira.
Španija: Ladja zasežena na podlagi zahteve ZDA
Španija, ki si lasti suverenost nad Gibraltarjem, je medtem sporočila, da preučuje okoliščine zasega tankerja. Španski zunanji minister Josep Borrell je pojasnil, da je bila ladja zasežena na podlagi ameriške zahteve Združenemu kraljestvu.
EU je sankcije proti Siriji uvedel leta 2011 po izbruhu državljanske vojne. Sankcije veljajo za 277 sirskih uradnikov, vključno z ministri, zaradi njihove vloge pri "nasilni represiji" nad civilisti. Zamrznil je tudi premoženje 72 podjetij in sirske centralne banke v EU-ju ter uvedel embargo na sirsko nafto in omejil naložbe v Siriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje