Meloni je vlado oblikovala skupaj s stranko Naprej, Italija nekdanjega premierja Silvia Berlusconija in stranko Liga, ki jo vodi nekdanji notranji minister Matteo Salvini. Stranke so že pred volitvami oblikovale koalicijo.
Takoj po prejemu mandata za sestavo vlade je Meloni predstavila svojo ministrsko ekipo.
Za zunanjega ministra je imenovala nekdanjega predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija iz stranke Naprej, Italija, ki bo tudi podpredsednik vlade. Tajani je leta 2019 v Sloveniji povzročil razburjenje zaradi izjav na slovesnosti spomina na žrtve fojb, sicer pa velja za proevropsko usmerjenega politika.
Za gospodarskega ministra je bil imenovan minister za gospodarski razvoj v dozdajšnji vladi Maria Draghija Giancarlo Giorgetti, ki prihaja iz Lige.Velja za enega najbolj zmernih in proevropskih predstavnikov Lige, ki se ne izpostavlja, Draghiju pa je bil zvest do konca, cenili so ga tudi v italijanski industriji. Giorgetti sicer ni bil prva izbira, Meloni si je na tem položaju želela člana sveta Evropske centralne banke Fabia Panetto, ki pa je ponudbo zavrnil.
Vodja Lige Salvini bo podpredsednik vlade in minister za infrastrukturo. Sam si je sicer želel vrnitve na notranje ministrstvo, ki pa ga bo vodil dozdajšnji vodja rimske policije Matteo Piantedosi. Roberto Calderoli, še eden od vodilnih predstavnikov Lige, bo minister za regije.
Na čelo pravosodnega ministrstva je mandatarka imenovala upokojenega sodnika Carla Nordia iz Bratov Italije. Pravosodno ministrstvo je sicer za svojo stranko hotel Berlusconi, a je bila Meloni neomajna.
Maria Elisabetta Alberti Casellati, ki jo je želel Berlusconi na pravosodnem ministrstvu, je postala ministrica za reforme. Annamaria Berini, ki prav tako prihaja iz stranke Naprej Italija, pa bo ministrica za izobraževanje.
Desna roka Meloni Francesco Lollobrigida bo kmetijski minister, še en njen tesen sodelavec Guido Crosetto pa bo obrambni minister. Daniela Santanche, prav tako iz ožjega kroga nove premierke, bo ministrica za turizem.
Minister za evropske zadeve je postal evroposlanec Raffaele Fitto, sopredsedujoči Skupini evropskih konservativcev in reformistov v Evropskem parlamentu.
Vlada ima 24 ministrstev, eno več kot dosedanja vlada, le šest pa jih bodo vodile ženske. Bratje Italije imajo devet ministrstev, Liga in Naprej Italija po pet, pet pa jih vodijo nestrankarske osebe.
Ministrska ekipa naj bi nato prisegla v soboto. Nato bo sledilo še glasovanje o zaupnici v parlamentu, kjer pa imajo stranke nove vladne koalicije absolutno večino.
Mattarella je dopoldne na Kvirinalu sprejel voditelje treh desnih strank, ki so slavile na predčasnih parlamentarnih volitvah v Italiji. Meloni je po pogovorih, ki so trajali le dobrih deset minut, povedala, da so predsednika prosili, naj jo imenuje za premierko. Popoldne jo je predsednik sprejel še enkrat in ji podelil mandat za sestavo vlade.
Mattarella je bil zadovoljen, ker je proces oblikovanja vlade tekel tako hitro. "Tokrat je minilo malo časa, minil je manj kot mesec dni od volitev. To je bilo mogoče, ker je bil izid jasen," je dejal
Formalna posvetovanja o novi vladi je Mattarella začel že v četrtek, najprej s predsednikoma senata in poslanske zbornice, nato pa s predstavniki vseh poslanskih skupin v parlamentu.
Manjšine svarijo pred nacionalizmom
Predsednik je posvetovanja za sestavo vlade začel s predsednikoma obeh domov parlamenta in z manjšimi parlamentarnimi skupinami ter strankami opozicije. Med njimi je bila skupina Avtonomije, v kateri so tudi parlamentarci večjih jezikovnih manjšin.
Predstavnica Južnotirolske ljudske stranke Julia Unterberger ne namerava dati podpore novi vladi, in to zaradi nacionalističnih dejanj zmagovalne stranke Bratje Italije na večinsko nemškojezičnem območju Južne Tirolske – čeprav hkrati upa, da vlada ne bo načenjala pravic manjšin.
Predstavniki večjih opozicijskih strank, ki prav tako ne nameravajo dati zaupnice novi vladi, so v odzivih po posvetih pri predsedniku Mattarelli predvsem zahtevali jasna stališča desnosredinske koalicije do evroatlantskih zavezništev.
Eden od koalicijskih partnerjev, Berlusconi, je namreč italijansko javnost znova razburil s proputinovskimi stališči zadnjih dni. Šlo je za izjave pred poslansko skupino, ki so prišle v javnost s pomočjo agencije La Presse.
Analitiki jih razumejo kot nagajanje novi premierki, ki Berlusconiju noče dati ministrstev za pravosodje in gospodarski razvoj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje