Predstavnik za odnose z javnostmi grške obalne straže je dejal, da je bilo danes zgodaj prestreženo ali poslano nazaj pet jadralnih ladij in štirje gumenjaki, ki so se na pot podali s turške obale.
Grška obalna straža trdi, da so njene ladje zgolj locirale omenjena plovila in o njih obvestili turške kolege. "Vsi incidenti so se zgodili znotraj turških teritorialnih voda", med grškima otokoma Hios in Samos, so še dodali Grki.
Atene redno obtožujejo turško vlado, da ne stori dovolj, da bi ustavila izplutja plovil z migranti, s čimer kršijo določila dogovora med Ankaro in Evropsko unijo iz leta 2016, ki je sicer bistveno omejil tok beguncev po t. i. balkanski poti.
Številne človekoljubne organizacije zadnja leta Grčijo redno obtožujejo nehumanih in nezakonitih migrantskih politik. Tako Grčija kot agencija EU-ja za zunanje meje Frontex naj bi se za omejevanje migracij namreč posluževali praks nezakonitega vračanja beguncev, kar sicer oboji zavračajo.
Po podatkih Frontexa se je število zaznanih nezakonitih prehodov zunanjih meja EU-ja na začetku letošnjega leta povzpelo na najvišjo raven po letu 2016. Največ teh prehodov je bilo zaznanih iz smeri Zahodnega Balkana, kjer so prebežniki v EU večinoma vstopali prek Grčije in Bolgarije.
Grške oblasti so v zadnjih dveh letih s kamerami in radarji vzpostavile strožji nadzor tudi na kopenski meji s Turčijo, kjer stoji več deset kilometrov dolga žičnata ograja, visoka pet metrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje