Po besedah varuha človekovih pravic je večina protestnikov, ki jih je pridržala policija, utrpela poškodbe obraza, oči in glave. Kot je dejal, narava poškodb kaže na to, da policija nasilje proti protestnikom uporablja kot kaznovalni ukrep, kar da z drugimi besedami pomeni mučenje.
V Gruziji so v torek zvečer že šesti dan zapored potekali protesti proti odločitvi vlade o zamiku začetka pristopnih pogajanj z Unijo na leto 2028.
Policija je v Tbilisiju proti protestnikom, ki so se v nekoliko manjšem številu kot prejšnje dni spet zbrali pred poslopjem parlamenta, spet uporabila vodne topove in solzivec.
Očitki o pretiranem nasilju policije
Predsednica države Salome Zurabišvili, ki nasprotuje vladi, je proteste na omrežju X označila za miroljubne in policijo obtožila nesorazmerne uporabe vodnih topov in solzivca.
Na nesorazmerno uporabo sile gruzijske policije je v torek opozoril tudi visoki komisar ZN-a za človekove pravice Volker Türk, ki je oblasti v Tbilisiju pozval, naj spoštujejo pravico do svobodnega izražanja in mirnega zbiranja.
V bran policistom pa je stopilo notranje ministrstvo, ki trdi, da so demonstranti vanje metali predmete in pirotehniko. Skupno je sicer policija v šestih dneh oziroma nočeh protestov pridržala 293 ljudi.
Razmere so sicer v Gruziji napete že od spornih oktobrskih parlamentarnih volitev, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje. Opozicija in predsednica namreč trdita, da je bilo glasovanje prirejeno, na nepravilnosti pa so opozorili tudi mednarodni opazovalci.
Premier Irakli Kobahidze je možnost ponovitve volitev zavrnil, ustavno sodišče pa je zavrnilo zahteve za razveljavitev izida, ki sta jih vložila Zurabišvili in opozicija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje