Gre za nadaljevanje konferenc v okviru niza, ki se je v južnoafriškem mestu Durban začel leta 2001, svetovni voditelji pa se je bodo udeležili prihodnji mesec ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN-a.
Poleg Francije bodo tokratno konferenco o boju proti rasizmu bojkotirali še Kanada, Združeno kraljestvo, ZDA, Izrael in še nekatere evropske države. Več držav, tudi Francija, je že bojkotiralo konferenci v letih 2009 in 2011.
Glavni nasprotnik konference je Izrael, ki pravi, da je bila prva konferenca v Durbanu omadeževana z neprikritim antisemitizmom. Na to se sklicuje tudi Macron. Iz njegovega urada so sporočili, da se predsednik ne bo udeležil letošnje konference, ker je "zaskrbljen zaradi antisemitskih izjav", ki da so bile izrečene na prejšnjih konferencah, poroča Al Džazira.
Protisionizem označen za antisemitizem
Konferenca v Južni Afriki pred 20 leti je potekala med 31. avgustom in 8. septembrom, zaznamovalo pa jo je predvsem vprašanje izraelsko-palestinskega konflikta, ki je zasenčilo preostala takratna vprašanja, kot so položaj Romov v Evropi in t. i. nedotakljivih v Indiji.
Konferenca se je sicer ukvarjala tudi z vprašanjem, ali naj Zahod plača odškodnino za suženjstvo in kolonializem.
Delegaciji ZDA in Izraela sta takrat protestno predčasno zapustili konferenco zaradi osnutka resolucije, ki je sionizem (judovsko nacionalistično ideologijo, ki je predvidevala vzpostavitev države z judovsko večino v pretežno arabski/muslimanski Palestini in nadvlado Judov na tistem območju) označil za obliko rasizma, Izrael pa je obtožil genocida, apartheida in etničnega čiščenja.
Izrael in njegovi podporniki namreč nasprotovanje sionizmu, ideologiji, na kateri Izrael temelji, označujejo za obliko antisemitizma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje