Na Madžarskem sicer že veljajo izredne razmere, in sicer zaradi pandemije covida-19. Vlada jih je uvedla na začetku pandemije pred več kot dvema letoma, parlament pa jih je od takrat večkrat podaljšal.
Ukrep, ki je Orbanovi vladi omogočal, da vlada z dekreti omeji svobodo izražanja in svobodo tiska ter preloži referendume, se izteče 31. maja, z uvedbo novih izrednih razmer pa bo Orban lahko še naprej vladal z odloki.
"Svet je na robu gospodarske krize. Madžarska mora ostati zunaj te vojne in zaščititi finančno varnost družin," je na Facebooku zapisal Orban. "To zahteva prostor za delovanje in takojšnje ukrepanje. Vlada, ki deluje v skladu z ustavo, zato razglaša izredne razmere od polnoči," je sporočil.
Madžarski parlament je pred tem danes z dvotretjinsko večino vladajoče desne stranke Fidesz sprejel spremembo ustave, ki širi mandat vlade za razglasitev izrednih razmer v primeru oboroženih spopadov, vojne ali humanitarne nesreče.
Z danes potrjeno spremembo je bila uvedena nova kategorija izrednih razmer, v skladu s katero lahko vlada te zdaj razglasi tudi v primeru, ko se katera od sosednjih držav spoprijema z oboroženim spopadom, vojno ali humanitarno katastrofo.
Opozicija kritična do spremembe ustave
Za ustavno spremembo je glasovalo 136 poslancev, proti jih je bilo 36.
Pravosodna ministrica Judit Varga, ki je v parlamentu predstavila osnutek zakona, je predlog utemeljila z vojno v Ukrajini. Ta ni povzročila le najresnejše humanitarne krize po drugi svetovni vojni, ampak je spremenila tudi gospodarske napovedi v Evropi, je pojasnila.
Da bi se lahko spoprijeli s temi izzivi, je treba zagotoviti možnost oblikovanja učinkovitih in hitrih nacionalnih odgovorov. To je cilj spremembe, je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA poudarila Varga.
Opozicija je bila do spremembe ustave kritična. Označila jo je za "novo biankomenico" za premierja Orbana.
Visoka komisarka za človekove pravice Sveta Evrope Dunja Mijatović pa je opozorila, da bo zakon vladi "podelil obsežna pooblastila za odločanje z odloki brez jasnega roka in nadzornih ukrepov".
"Tudi v izrednih razmerah je treba spoštovati ustavo, zagotoviti parlamentarni in sodni nadzor ter pravico do obveščenosti," je dodala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje