Donja Jablanica po katastrofalnem plazu vode in kamenja iz bližnjega kamnoloma. Foto: Reuters
Donja Jablanica po katastrofalnem plazu vode in kamenja iz bližnjega kamnoloma. Foto: Reuters

V soboto so v Buturić Polju in Donji Jablanici našli še tri žrtve, je poročal N1. Skupno število smrtnih žrtev, ki so jih zahtevale poplave in plazovi, je 25, pogrešajo še dva človeka.

Zvezne službe civilne zaščite pa so pod vse večjim udarom kritik, saj številni opozarjajo, da je bil njihov odziv na nesrečo zapoznel in neučinkovit.

Pomoči niso bili deležni niti v Donji Jablanici, ki jo je v četrtek obiskal RTV-jev dopisnik Boštjan Anžin. Opremo za čiščenje so si morali kupiti sami, v službah so vzeli dopuste.

Poplave so hudo prizadele tudi Buturić Polje. Foto: Reuters
Poplave so hudo prizadele tudi Buturić Polje. Foto: Reuters

"Kje je nadzor?"

Anžin je v petek obiskal tudi naselje Zlate, kjer so ljudje teden po katastrofi še naprej prestrašeni, obupani, pa tudi razočarani, med drugim se bojijo, da jih bo država, tako kot večkrat v preteklosti, pustila same.

"Čez sedem dni to ne bo več nikogar zanimalo," je dejal tamkajšnji prebivalec Mustafa Šašić in ob tem pokazal na hišo, kjer je umrl en človek. "Te hiše ni obiskal še nihče," je opozoril.

Podobno pripovedujejo prebivalci najbolj prizadete Donje Jablanice, kjer je toliko ljudi umrlo tudi zaradi delovanja bližnjega nezakonitega kamnoloma. Tudi Đenar Imamović, ki je pretekli petek izgubil devet članov družine, ob tragediji razmišlja o odgovornosti.

"Ugotoviti moramo, kdo je to dovolil," opozarja Imamović. "Ni kriv mladenič, ki je nasledil babičin kop in kopal naprej. Kje je tu nadzor?"

"Zdaj smo začudeni zaradi katastrofe, vse smo izčrpali, še dušo uboge Bosne," je še dodal.

"Ustaviti moramo izsekavanje gozda, širjenje nezakonitih kamnolomov in končno stopiti na prste tajkunom," je dejala prebivalka Donje Jablanice Sabina Begović.

Tuji reševalci, tudi slovenski, počasi odhajajo. Mustafa nad informacijo, ki mu jo je posredoval dopisnik Boštjan Anžin, da so v Donji Jablanici ljudje štiri dni zaman čakali najnujnejšo pomoč, ni začuden.

Spremeniti bo treba marsikaj, od gradnje do odnosa do okolja, pravi Mustafa. Plaz pa se je ustavil tik pred njegovo hišo.

Naselje so redno obiskovali tukajšnji politiki, vendar bodo prebivalci najnujnejšo pomoč dobili šele po posredovanju novinarjev in zaradi Slovenske karitas. "V Bosni so vsi v politiki zaradi denarja, ne zaradi domoljubja," je še dodal.

Foto: TV SLO, zajem zaslona
Foto: TV SLO, zajem zaslona
Dopisnik Anžin obiskal naselje Zlate, kjer je več hiš odnesel plaz skal in peska