Barikade so po besedah Rohdeja nezakonite, tisti, ki jih je postavil, pa bi jih moral čim prej umakniti. Nemški veleposlanik je za kosovsko televizijo KTV v torek dejal tudi, da ljudje na severu države zaradi barikad trpijo, in poudaril, da Nemčija med naraščanjem napetosti stoji ob strani Prištini.
Zahtevo o vrnitvi srbskih sil na Kosovo, ki jo je Beograd naslovil na misijo zveze Nato na Kosovu (Kfor), je označil za nesprejemljivo. Poudaril je, da imajo enako stališče kot Nemčija tudi ZDA in da je "nepredstavljivo, da v neodvisni državi delamo nekaj proti željam neodvisne države".
Poudaril je, da je oblikovanje skupnosti srbskih občin resda obveznost Prištine, ni pa "cilj oblikovanje neke druge Republike Srbske".
Vučić: Rohdejeva izjava je grožnja srbskemu narodu
"Nemčija želi popolno prevlado na Balkanu," pa je za srbsko televizijo Pink TV po izjavah Rohdeja dejal predsednik Srbije Aleksandar Vučić. "Njegova izjava je nevarna, to je grožnja srbskemu narodu," je izjavil. Poudaril je, da bo glede krize na severu Kosova kot vrhovni poveljnik srbske vojske sprejemal odločitve v skladu z interesi svojega naroda, in dodal, da zaupanje Srbije v Zahod ne obstaja več.
Na severu Kosova se napetosti zaostrujejo, odkar so srbski predstavniki zaradi zahteve Prištine po preregistraciji vozil v začetku novembra izstopili iz kosovskih inštitucij.
Razmere so se dodatno zaostrile po 10. decembru, ko so kosovski Srbi postavili barikade na več cestah zaradi aretacije nekdanjega srbskega policista Dejana Pantića.
Priština je posledično s sklicevanjem na vse slabše varnostne razmere in nezadostno varovanje zaradi odhoda srbskih policistov na sever države napotila okoli 300 svojih policistov. Beograd pa je v odgovor na Kfor naslovil zahtevo za napotitev svoje vojske na sever Kosova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje