Zoran Milanović. Foto: Reuters
Zoran Milanović. Foto: Reuters

Milanović je prejel 49,14 odstotka glasov, Primorac pa 19,41 odstotka. Po več kot 99 odstotkih preštetih glasov je imel Milanović podporo nekaj manj kot 790.000 državljanov, Primorac pa nekaj več kot 310.000.

Sledi neodvisna kandidatka Marija Selak Raspudić z 9,23 odstotka glasov, četrta pa je Ivana Kekin iz zeleno-leve stranke Zmoremo!, za katero je glasovalo 8,85 odstotka volivcev.

Preostali štirje kandidati, član Mosta in župan Sinja Miro Bulj, kandidatka nove desne stranke Dom in narodni zbor (DOMiNO) Branka Lozo, odvetnik in zgodovinar Tomislav Jonjić in podjetnik Niko Tokić Kartelo, so prejeli od 0,9 do pet odstotkov glasov.

Drugi krog volitev je napovedan za 12. januar.

V Milanovićevem štabu evforija, v Primorčevem razočaranje

V zagrebški Tvornici kulture, kjer je volilni štab Milanovića, je po objavi izidov vzporednih volitev zavladala evforija, navzoči pa so uspeh kandidata, ki ga je podpirala največja opozicijska stranka SDP, pospremili z velikim aplavzom. Milanović se je oglasil tudi na družbenem omrežju Facebook, kjer se je zahvalil za podporo.

V volilnem štabu Primorca v zagrebškem hotelu Westin, kamor je prišel tudi predsednik vlade in HDZ-ja Andrej Plenković, je medtem prevladovalo razočaranje, izide pa so pričakali v tišini, poročajo hrvaški mediji.

Javnomnenjske ankete med predvolilno kampanjo so Milanoviću v prvem krogu pripisovale manj kot 40 odstotkov glasov, Primorcu pa od 20 do 25 odstotkov glasov. Podpora Selak Raspudić in Kekin se je gibala okoli desetih odstotkov.

Do 16.30 je svoj glas oddalo približno 36 odstotkov volilnih upravičencev, kar je malo manj kot na volitvah pred petimi leti. Takrat je do 16.30 glasovalo skoraj 39 odstotkov volivcev, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Največ volivcev je do 16.30 na volišča prišlo v Varaždinski županiji (43,6 odstotka), najmanj pa v Vukovarsko-sremski (28,5 odstotka). Ko gre za mesta, kjer so sedeži županij, je bila največja udeležba v Varaždinu (45,4 odstotka), najmanjša pa v Vukovarju (26,9 odstotka). V Zagrebu se je volitev udeležilo 38,5 odstotka volivcev, so objavili na spletni strani državne volilne komisije.

Sorodna novica Milanović zaradi visoke podpore ubral spravljivejši nastop, napoveduje se drugi krog volitev

Na današnjih volitvah ni bilo večjih nepravilnosti. Državna volilna komisija je prejela tudi prijavo, da volivci na nekaterih voliščih uporabljajo grafično pisalo namesto kemičnega, zaradi česar so volilne odbore opozorili, naj na voliščih uporabljajo izključno kemične svinčnike. Zaznali so tudi nekaj kršitev volilnega molka, za katere pa na hrvaških predsedniških volitvah niso predvidene nobene sankcije.

Nekaj več kot 6500 volišč se je odprlo ob 7. uri. Voliti je bilo mogoče tudi na 105 voliščih v 38 drugih državah, od tega jih je največ v Bosni in Hercegovini. Hrvaški državljani v Sloveniji so se lahko udeležili volitev na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani.

Milanović mislil, da sta dva kroga neizbežna

Milanović je na volišču pozval ljudi na volitve in k podpori, pri tem pa v "smučarskem žargonu" izrazil prepričanje, da sta dva kroga neizbežna. Dodal je še, da "ni nervoze". Primorac je ob oddaji glasu v Zagrebu današnji dan označil za izjemno pomembnega, ko državljani odločajo o prihodnosti domovine.

Premier Plenković pa je ob glasovanju na volišču dejal, da je "pomembno, da volitve potekajo v demokratičnem ozračju" in da potrdijo smer, v katero gre Hrvaška, ki je po njegovem mnenju "zahodna smer, smer spoštovanja vladavine prava in ustave".

Kot je za Radio Slovenija poročala dopisnica Tanja Borčić Bernard, je bila kampanja bolj kot na vsebinske teme osredotočena na napade med kandidati. Milanović je svojo kampanjo gradil na tezi, da edini lahko državo brani pred političnim monopolom, ki ga je postavil premier Andrej Plenković.

Na Hrvaškem potekajo predsedniške volitve
Hrvaška: V drugem krogu Milanović in Primorac?