"Zagotavljanje gospodarske varnosti Rusije in boj proti korupciji morata ostati v središču vašega nadzora in pozornosti. Povečati je treba raven varnosti bančnega in finančnega sistema kot celote in zagotoviti podporo našim podjetjem. Ta kljub vsem mednarodnim oviram prodirajo na nove trge, pri čemer se spopadajo z nezakonitimi sankcijami, nelojalno konkurenco in odkrito sovražnimi ukrepi številnih držav," je dejal Putin, ki je v nedeljo na predsedniških volitvah prepričljivo osvojil peti mandat in bo lahko vladal najmanj do leta 2030.
Zahodne države so po ruskem napadu na Ukrajino februarja leta 2022 proti Rusiji sprejele do najstrožje sankcije v zgodovini, da bi oslabili rusko gospodarstvo in prisilili Putina h končanju vojne, kar pa jim za zdaj ni uspelo.
Po trditvah Putina je rusko vojno gospodarstvo kljub sankcijam uspešno, pri čemer proizvodnja topovskih granat močno presega zahodno proizvodnjo, medtem ko je celotno rusko gospodarstvo lani doseglo 3,6-odstotno rast.
Putin je govoril na letnem srečanju notranje varnostne agencije FSB, ki je naslednica sovjetske tajne službe KGB, kjer je kot agent v času Sovjetske zveze deloval tudi sam.
"Povzročajo nam začasne težave," je priznal ruski predsednik in povedal, da se je z vlado pogovarjal o posledicah sankcij za nekatere velike projekte, vendar zagotavlja, da bo seveda vseeno vse opravljeno.
Kot je predstavnikov FSB-ja dejal Putin, skuša Zahod v Rusiji spodbuditi nemire, nerede in težave, pri čemer je uporabil besedo "smuta", ki jo v Rusiji povezujejo s "časom težav", kot označujejo obdobje pred vzponom dinastije Romanov leta 1613.
Putin je dejal, da bi moral FSB zato uporabiti ruske dosežke na področju kvantne tehnologije in umetne inteligence za boj proti Zahodu, "resno" okrepiti svoje protiteroristične dejavnosti, medtem ko bi morala biti protiobveščevalna služba bolj pozorna.
"Izzivi, s katerimi se soočamo, in poskusi spodkopavanja našega razvoja zahtevajo od nas sistematično in dosledno delo na vseh področjih. V gospodarstvu, tehnologiji, kulturi, na socialnem področju, pri krepitvi naše države in javnih institucij," je dejal.
Lov za izdajalci
Ruski predsednik je danes obveščevalno agencijo pozval tudi k lovu za izdajalci, proti katerim morajo uvesti preiskave in jih kaznovati, ne glede na to, kje so.
"Kaznovali jih bomo brez zastaranja, ne glede na to, kje so," je dejal Putin in nadaljeval, da Rusija ne bo nikoli pozabila izdajalcev, ki so zagrešili zločine proti državi.
Putin je bil pri tem kritičen do ukrajinskih napadov na območje Belgorod ob meji z Ukrajino, kjer je v zadnjem tednu umrlo več civilistov. Napadi so se okrepili predvsem med volitvami, ki so potekale od petka do nedelje. Po besedah Putina poleg ukrajinskih vojakov pri poskusih sabotaže sodelujejo tudi plačanci in "druga drhal". S slednjim naj bi mislil ruske državljane, ki so prestopili na ukrajinsko stran.
Ob tem je Putin pozval FSB še, naj okrepi protiteroristične operacije in obrambne možnosti na ruskih mejah, na primer s povečanjem učinkovitosti mobilnih enot. FSB je namreč v Rusiji odgovorna tudi za varovanje meja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje