Več kot mesec dni po bliskovitem napredovanju upornikov, ki je strmoglavilo 54-letno vladavino družine Asad, status prebivališča številnih Sircev po Evropi ostaja v negotovosti. Več kot deset držav v Evropski uniji se je na padec režima odzvalo s prekinitvijo obravnave prošenj za azil za sirske državljane, medtem ko je šla Avstrija še korak dlje ter napovedala program "repatriacije in deportacije".
Kot piše Guardian, je tako hiter odziv uradnikov v državah članicah EU-ja, povečal strah številnih Sircev po vsej celini, ko razmišljajo, ali naj se vrnejo domov ali ne, kar je še posebej pereče vprašanje za tiste, ki niso mogli pridobiti državljanstva v državi EU-ja.
"Ljudje se bojijo oditi v Sirijo in izgubiti status beguncev ali prosilcev za azil," je za Guardian povedal vodja neprofitnega sirskega centra za pravne študije in raziskave s sedežem v Berlinu Anwar Al Bunni, eden od desetih predstavnikov nemške sirske skupnosti, ki so pred kratkim zaprosili vlado za uvedbo izjeme.
Izjema bi bila podobna tisti, ki jo je nemška vlada zagotovila ukrajinskim beguncem v Evropi, s čimer jim je omogočila začasno potovanje v Ukrajino, ne da bi pri tem tvegali izgubo svojega statusa.
"Vsi si želijo iti pogledat," je povedal Bunni in pojasnil, da želijo nekateri obiskati Sirijo in se prepričati, če še obstaja njihov dom, njihova trgovina, njihovo delo, saj pričakujejo, da se bodo sčasoma vrnili v domovini. "Drugi imajo tukaj delo ali imajo projekte, morda bi želeli pomagati Siriji, a še naprej delati tukaj. Drugi si želijo le obiska in bi ostali tukaj," je opisal različne razloge.
"Obiski so v interesu ljudi in držav"
Po besedah direktorice Evropskega sveta za begunce in izgnance Catherine Woollard ta poziv odmeva po vsej Evropi.
Medtem ko lahko tisti z državljanstvom članice EU-ja svobodno potujejo, kakor želijo, pa tistim s statusom mednarodne zaščite – od priznanih beguncev do tistih, katerih prošnje za azil so še v obravnavi, status odvzamejo, če odkrijejo, da so se vrnili v državo, iz katere so pobegnili.
"Odločno smo posvarili pred poskusi predčasnega odvzema statusa in predčasnega prisilnega vračanja ljudi, saj je vse to izjemno novo in bi bilo nezakonito, če bi to storili, preden bi bilo jasno, da je Sirija varna," je dejala Woollard in poudarila, da je njena organizacija med tistimi, ki podpirajo idejo, da bi se Sirci lahko začasno vrnili.
Kot je spomnila, je Turčija že napovedala, da bo sirskim beguncem dovolila tri obiske v Siriji brez izgube statusa. "To je v interesu samih ljudi, pa tudi v interesu držav," je dejala in zatrdila, da je to zato, ker je bolj verjetno, da bo to prispevalo k dolgoročni vrnitvi ljudi.
Večina Sircev se namreč od prihoda v Evropo ni mogla vrniti v domovino, obiski pa bi jim omogočili, da znova vzpostavijo stike s sorodniki in morebitnimi delodajalci, pri tem pa tudi ocenijo razmere. "To pomeni, da imajo ljudje potem možnosti in načrt za čas, ko se vrnejo," je pojasnila Woollard.
Desnica poziva Sirce k vrnitvi
Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je povedala, da je vlada pripravljena Sircem in sirsko-nemškim državljanom omogočiti, da enkrat obiščejo svojo domovino, ne da bi izgubili status zaščite. Z obiskom v domovini bi se lahko prepričali, ali domovi še stojijo, ali so sorodniki še živi in ali so v Siriji resnično varni.
Opozicijski politiki so kritični do te možnosti in vodja poslanske skupine desnosredinske Krščanskodemokratske unije (CDU) Thorsten Frei je vlada obtožil, da želi spremeniti zakon, ki ga je sprejela pred tremi meseci in je prepovedal takšna potovanja domov.
Medtem se iz CDU-ja, ki se mu obeta zmaga na februarskih predčasnih parlamentarnih volitvah, in iz skrajne desnice vrstijo pozivi Sircem, naj se po padcu vladavine Asada čim prej vrnejo v Sirijo. Kot poroča Guardian, je Jens Spahn iz CDU-ja predlagal, da Berlin zakupi polete do Sirije in ponudi tisoč evrov vsakemu, ki se želi vrniti.
Tej ideji nasprotujejo številni delodajalci, sindikati in poslovna združenja, ki opozarjajo na ključno vlogo Sircev pri zmanjševanju velikega pomanjkanja delovne sile v državi.
Študija nemškega gospodarskega inštituta iz prejšnjega meseca kaže, da približno 80.000 Sircev dela v sektorjih, kjer primanjkuje delovne sile. Med njimi je več kot 4000 mehatronskih tehnikov v avtomobilski industriji, približno 2470 zobozdravnikov in zobnih higienikov, 2260 delavcev v otroškem varstvu in 2160 zdravstvenih negovalcev.
Izsledki študije tudi kažejo, da je v Nemčiji polno zaposlenih več kot 5000 sirskih zdravnikov in da bi njihova vrnitev lahko povzročila "kritično pomanjkanje" zdravstvenih storitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje