Tema dvema strankama sledijo socialisti, ki naj bi prejeli 15,1 odstotka glasov. V parlament naj bi se uvrstilo šest strank, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Kljub obtožbam o korupciji je stranka Gerb prejela največ glasov, vendar bo težko sestavila vlado. Podpora stranki je bila na teh volitvah še nižja kot pred tremi meseci, ko je prejela dobrih 26 odstotkov glasov volivcev. Ker ni uspela sestaviti vlade, so v Bolgariji organizirali predčasne volitve.

Današnje volitve so bile druge v dobrih treh mesecih, saj stranke po aprilskih volitvah niso dosegle dogovora o oblikovanju koalicijske vlade.

Okoli 6,7 milijona Bolgarov je danes volilo 240 poslancev bolgarskega parlamenta, ključno vprašanje, ali se bodo stranke uspele dogovoriti za sestavo koalicije, pa na volilni večer ostaja odprto, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Volišče v Sofiji. Foto: EPA
Volišče v Sofiji. Foto: EPA

Nizka udeležba

Volitev se je do 16. ure udeležilo 27,2 odstotka volilnih upravičencev, kar je bistveno manj kot aprila, ko je do popoldneva na volišča prišlo 40 odstotkov volivcev, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Predsednik države Rumen Radev je sicer volivce pozval, naj se udeležijo volitev. "Najpomembnejše je, da se Bolgari danes množično udeležijo volitev," je dejal Radev na volišču v prestolnici. To bi lahko bila pot do oblikovanja "energične, predvidljive in legitimne vlade".

Volišča so se odprla zjutraj ob 7. uri, po njihovem zaprtju ob 19. uri pa naj bi objavili izide vzporednih volitev. Uradne končne izide volitev bodo objavili najpozneje štiri dni po volitvah.

Stranka Gerb aprila ni uspela sestaviti vlade

Spomladi je največ glasov dobila desnosredinska proevropska stranka Gerb nekdanjega premierja Bojka Borisova. Gerb je na oblasti že več kot desetletje, na aprilskih volitvah pa mu je uspelo zmagati kljub množičnim protestom lansko poletje in več korupcijskim aferam.

Dosedanji premier Bojko Borisov ob prihodu na volišče. Njegova stranka Gerb je zmagala na aprilskih volitvah, a ji nato ni uspelo sestaviti vlade. Foto: Reuters
Dosedanji premier Bojko Borisov ob prihodu na volišče. Njegova stranka Gerb je zmagala na aprilskih volitvah, a ji nato ni uspelo sestaviti vlade. Foto: Reuters

Sodelovanje z njimi odločno zavračajo tri opozicijske stranke – populistična stranka ITN televizijskega zvezdnika in poslovneža Slavija Trifonova, ki bi lahko danes celo zbrala več glasov od Gerba, konservativno zavezništvo Demokratska Bolgarija in levo usmerjeno gibanje Vstanimo.

Poznavalci se strinjajo, da bo oblikovanje vlade tudi tokrat zelo zahtevno. Javnomnenjske raziskave strankam napovedujejo podobno podporo kot aprila.

Strokovnjaki v primerjavi z aprilom tokrat predvidevajo, da bo vlada kljub razdrobljenosti parlamenta in poletju vendarle oblikovana. Najverjetnejša se zdi koalicija strank omenjenega protestnega tabora. Če dogovora ne bo, čaka Bolgarijo volilna spirala in poglabljanje politične krize.

Stranka Gerb je aprila na rednih parlamentarnih volitvah zmagala z dobrimi 26 odstotki, a ji ni uspelo sestaviti koalicije. Stranka ITN je prejela 17,6 odstotka glasov in kot druga najmočnejša politična sila ni želela oblikovati manjšinske vlade.

Mladi naveličani korupcije in laži

Deutsche Welle ob tem poroča, da mladi volivci, ki so bili lani poleti na čelu protestov, zahtevajo predvsem "zelene" rešitve. Nevladna okoljska organizacija Rešimo Sofijo je uradno podprla devet kandidatov zavezništva Demokratska Bolgarija.

Sorodna novica Borisov po volitvah predlaga oblikovanje vlade strokovnjakov

Mladi ob tem poudarjajo tudi korupcijo, pri čemer po podatkih Transparency Internationala kar 90 odstotkov Bolgarov meni, da je raven korupcije na ravni vlade problematična.

26-letni Daniel Janev, ki živi v Berlinu, je s prijatelji ustanovil platformo "Ali lažete?", s katero preverjajo resničnost trditev politikov med volilno kampanjo. Izsledke sproti objavljajo na spletni strani. Janev se je že odločil, katero stranko bo podprl, vendar je pri preverjanju dejstev ugotovil, da tudi "njegova" stranka ne govori vedno resnice. "Delo za platformo Ali lažete? me je naučilo kritičnega mišljenja," je poudaril za Deutsche Welle.