Erdogan je odnose med državama označil za "zlato obdobje", pri čemer izstopa gospodarstvo. "V zadnjih dveh letih smo dosegli vse, kar smo pričakovali," je na novinarski konferenci poudaril turški predsednik. Pojasnil je, da je trgovinska menjava presegla dve milijardi dolarjev, Vučić pa je izrazil upanje, da bo do konca leta dosegla 2,6 milijarde dolarjev.
Srbski in turški predsednik sta govorila tudi o razmerah na Balkanu ter pri tem poudarila pomen stabilnosti. Vučić je dejal, da sta bila ohranitev miru in stabilnosti v regiji v ospredju pogovorov, saj je to tudi predpogoj za gospodarsko sodelovanje.
V povezavi s tem je turški voditelj opozoril, da je glede na dogodke v zadnjem času izredno pomembno, da se k napetostim med Kosovom in Srbijo pristopi z zdravim razumom. Turčija je bila sicer med prvimi državami, ki so leta 2008 priznale neodvisnost Kosova.
Po besedah Erdogana sta potrdila tudi odločenost zaščititi stabilnost v Bosni in Hercegovini, ki jo je označil za politično zelo ranljivo. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Srbija pri tem igrala konstruktivno vlogo.
Med temami tudi vojaško sodelovanje
Erdogan je dejal, da bosta Srbija in Turčija razvijali sodelovanje na področju specializirane industrije, da bi zaščitili mir in stabilnost na Balkanu.
Na novinarsko vprašanje, ali to med drugim pomeni, da bo Turčija Srbiji dobavila brezpilotna letala, je odgovoril, da se je z Vučićem pogovarjal tudi o možnostih in zmogljivostih turške industrije na tem področju. "Obe državi imata kapacitete, ministri za obrambo in zunanje zadeve pa so dobili ukaze, da začnejo delati pri določenih projektih," je dejal.
Srbija se zanima za nakup turških brezpilotnih letal bayraktar. Analitiki so pred obiskom Erdogana ugibali, da bi bilo lahko vojaško sodelovanje ena glavnih tem pogovorov.
Predstavniki srbske in turške vlade so ob obisku danes podpisali 11 memorandumov in protokolov, med katerimi so sporazumi o sodelovanju na področju izrednih razmer, energetike, kulture in medijev. Spremenjen je tudi del prostotrgovinskega sporazuma med državama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje