"Želim izpolniti to zahtevo, ki je pomembna zaradi resnice," je dejal Vučić in dodal, da ni nihče ničesar skrival. "Vse, kar smo ugotovili, vse, s čimer razpolaga tožilstvo, bo na voljo javnosti," je zatrdil.
V zrušenju nadstreška železniške postaje v Novem Sadu 1. novembra je umrlo 15 ljudi. Postajo so prenovili julija, kar je bila že druga prenova od leta 2020, srbske železnice pa vztrajajo, da porušeni nadstrešek ni bil vključen v dela, ki sta jih opravljali kitajski podjetji.
Od tragedije po vsej Srbiji potekajo protesti in študentske zasedbe fakultet. Uradno je trenutno zaprtih okoli 40 fakultet univerz v Beogradu, Novem Sadu, Nišu in Kragujevcu. Študenti, ki so jih marsikje podprli tudi profesorji, poleg objave dokumentacije zahtevajo tudi odpravo obtožb zoper aretirane in pridržane študente med protesti, ki so sledili nesreči v Novem Sadu.
Vučić je zagotovil, da so bili vsi pridržani protestniki že izpuščeni, ob tem pa napovedal tudi, da bo pomilostil vsakogar, ki bo obsojen zaradi "divjanja na ulicah". Po njegovih besedah bodo s tem izpolnjene vse zahteve študentov.
Tistim, ki ga primerjajo z Asadom in drugimi diktatorji, je srbski predsednik sporočil, da ne bo nikoli nikamor pobegnil. "Če mislite, da sem Asad in da bom nekam pobegnil, ne bom. Boril se bom za Srbijo in služil samo svojemu srbskemu narodu in vsem državljanom Srbije. Nikoli ne bom služil tujcem in tistim, ki želijo poraziti, ponižati in uničiti Srbijo," se je Vučić odzval na proteste.
Po njegovih besedah na državo z vseh strani pritiskajo s hibridnimi in drugimi sredstvi, zato namerava razkriti, koliko denarja in od kod naj bi v zadnjih letih dobili tisti, ki ga želijo zrušiti.
"Ne bomo se umaknili"
Študentski protesti so se v Srbiji začeli konec novembra po napadu na študente in profesorje beograjske fakultete za dramske umetnosti med eno od akcij v spomin na 15 smrtnih žrtev nesreče na novosadski železniški postaji. Napad je po navedbah študentov izvedla organizirana skupina, v njej pa naj bi bili tudi člani vladajoče Srbske napredne stranke (SNS).
Protestniki in opozicija za novosadsko tragedijo krivijo korupcijo oblasti, netransparentnost in nestrokovnost, a v vladajoči stranki vse očitke zavračajo in govorijo o poskusu rušenja oblasti ter političnem delovanju na fakultetah.
Medtem ko je Vučić govoril, se je na stotine študentov, ki so se zbrali pred njegovim uradom v središču mesta, zahtevalo odstop predsednika. "Za te ljudi, ki slišijo ta hrup, je to hrup nekje okoli 600 njih. Neizmerno jih spoštujem in cenim," je dejal Vučić v neposrednem televizijskem prenosu.
Kot je študentska aktivistka Irina Sekulič dejala za Reuters, se bodo vsakodnevni protesti nadaljevali, dokler oblasti ne bodo prijele ljudi, ki so se pogosto spopadli s študenti na shodih. "Ne bomo se umaknili," je sporočila.
Vodja opozicijskega gibanja Kreni-Promeni Savo Manojlović je bil kritičen do Vučićevega ravnanja z dokumenti, ki so povezani z nesrečo v Novem Sadu. "Kakšna sramota, da dokumentacija ni pri tožilcih, ampak pri predsedniku. To je kolaps države," je zapisal na omrežju X.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje