Filmčki so obravnavali različne teme, od sovjetskega vesoljskega programa do moskovskega podnebja. Foto: Youtube
Filmčki so obravnavali različne teme, od sovjetskega vesoljskega programa do moskovskega podnebja. Foto: Youtube
Reagan se je o Moskvi poučil iz Ciinih filmov. Foto: EPA

A v resnici gre za videe, ki so bili namenjeni takratnemu ameriškemu predsedniku Ronaldu Reaganu.

Ti filmi, ki so bili vse do zdaj tajni, so nastali, ker je CIA (Centralna obveščevalna agencija) menila, da bi bili lahko "Reaganu v pomoč", prvega pa so posneli leta 1981. Pokrivali so številne teme tistega obdobja, od sovjetske okupacije Afganistana do opisa Moskve (skupaj z vremenskim poročilom in videomontažo mesta), pred Reaganovim obiskom ruske prestolnice.

Filmčki so dolgi od 7 do 20 minut, snemali so jih mesec dni, v njih pa je predstavljeno stališče CIE o stanju v Sovjetski zvezi, piše Daily Mail.
"Socialistična indoktrinacija na sovjetski način se zgodaj vpelje v izobraževanje otrok," tako navaja pripovedovalec v filmu o propagandi v Sovjetski zvezi. V tem "informativnem" gradivu, ki premore ves šarm retroosnovnošolskih naznanil, ne manjka kičastih posebnih učinkov in dramatične glasbe.
Tudi brce v temo
Ti videi so bili predhodniki naprednejših poročil za predsedniška potovanja, piše zgodovinar CIE, Nick Dujmovic, ki je poročila analiziral.

Poročilo o sovjetskem vesoljskem programu se začenja: "Sovjetski vesoljski program bi, glede na njegov postopen razvoj, lahko označili, kot da ima dvojno osebnost - nekakšen Jekyl in Hyde. Sestavljen je namreč iz dveh delov, izmed katerih je eden močno viden in sprejemljiv za svetovno javnost, medtem ko se drugi giblje v sencah."

Reagan je v zasebnih zapiskih navedel, da se je iz omenjenih filmov mnogo naučil. Oktobra 1982 je tako zapisal: "Nazaj v B. H. Videl zaupni film CIE o sovjetskem vesoljskem programu. Precej bolj naprej so že, kot se večina ljudi zaveda, njihova glavna moč pa je vojska."

A analitiki CIE so, sodeč po filmih, znali pogosto brcniti v temo. Tako so denimo navajali, da je le malo možnosti, da se na čelo SZ-ja povzpne Mihail Gorbačov.

Dujmovic ob tem opozarja, da ne smemo napihovati pomembnosti teh filmov. Reagan ni, kljub ljudskim mitom, prejemal svojih vsakodnevnih obveščevalnih poročil prek filmov.