Usoda sveta je v rokah svetovnih voditeljev. Ki pa so takšni in drugačni. Foto: Reuters
Najvišji in najnižji, najstarejši in najmlajši, najbogatejši in tak z največjo rezidenco, istospolno usmerjen in prva ženska voditeljica. Med svetovnimi voditelji je kopica različnih "najev".
Usoda sveta je v rokah svetovnih voditeljev. Ki pa so takšni in drugačni. Foto: Reuters
Oglas
Na dan, ko Slovenija izbira predsednika države, smo se ozrli čez planke in zbrali tiste voditelje držav - kronane glave, predsednike in premierje -, ki izstopajo po posamezni lastnosti.
Nekdanji francoski predsednik Charles de Gaulle je nekoč izjavil, da mora biti voditelj države "duša naroda", v slovenski predvolilni kampanji se je veliko govorilo o predsedniku kot o "moralni avtoriteti". Mnenja o tem so različna, prav tako kot so različni vplivi in pristojnosti, ki jih imajo posamezni voditelji.
V spodnji fotozgodbi smo zbrali drobce iz zgodovine in sedanjosti voditeljev držav in pobrskali za različnimi rekordi, ki zagotovo niso odločilni pri samem vodenju države, so pa, če ne drugega, zanimivi.
Kliknite na kvadratek na fotografiji desno spodaj, da se vam odpre celozaslonski način.
Vse kaže, da bo najmlajši vodja vlade v Evropski uniji in na svetu po nedeljskih parlamentarnih volitvah v Avstriji postal komaj 31-letni dozdajšnji zunanji minister Sebastian Kurz, ki je svojo ljudsko stranko popeljal do volilne zmage. Predsednik Alexander Van der Bellen je v petek Kurzu podelil mandat za sestavo vlade. Kurz je bil rojen 27. avgusta leta 1986, postavil pa je že en rekord - pri 27 letih je postal najmlajši zunanji minister kake evropske države. Trenutno je najmlajši voditelj kake države sicer Enrico Carattoni, eden izmed dveh glavnih regentov San Marina, ki ima kolektivno, dvočlansko vodstvo. Carattoni je star 32 let. Med mlajše voditelje spadajo tudi severnokorejski samodržec Kim Džong Un (34 let), irski premier Leo Varadkar (38 let) ter estonski premier Jüri Ratas, ukrajinski premier Volodimir Grojsman in francoski predsednik Emmanuel Macron (vsi 39 let). Foto: ReutersBritanska kraljica Elizabeta II. je voditeljica z najdaljšim stažem na svetu, tako med kronanimi kot nekronanimi glavami. Na prestol se je zavihtela daljnega 6. februarja leta 1952, kar pomeni, da Združenemu kraljestvu, Kanadi, Avstraliji in Novi Zelandiji vlada že skoraj 66 let! Nekaj pozneje je postala tudi monarhinja 12 drugih držav skupnosti Commonwealth. Med modro krvjo ji po dolžini staža na drugem mestu sledi brunejski sultan Hasanal Bolkiah, ki je na prestolu dobrih 50 let, v Evropi pa zelo dolgo, že skoraj 46 let, vlada tudi danska kraljica Margareta II. Foto: ReutersMed predsedniki in premierji, ki vodijo svoje države in se na ta položaj niso povzpeli zaradi kraljeve krvi, se je najdlje na stolčku obdržal Paul Biya, ki je leta 1975 postal premier Kameruna, od leta 1982 pa državo predstavlja kot njen predsednik. Enega izmed dveh vodilnih položajev v državi tako zaseda že 42 let. Ekvatorialna Gvineja ima istega predsednika - Teodora Obianga Nguemo Mbasoga - že 38 let, že omenjeni Mugabe pa je na čelu Zimbabveja 37 let. Med tistimi z najdaljšim stažem je največ takih v afriških državah. Med evropskimi državami je Aleksander Lukašenko voditelj Belorusije 23 let. Foto: ReutersKaj pa najkrajši mandat? Med kronanimi glavami je lastnik tega neslavnega rekorda francoski kralj Ludvik XIX. Po abdikaciji njegovega očeta avgusta leta 1830 je postal kralj, a tudi sam že 20 minut pozneje abdiciral. Nekateri zgodovinarji menijo, da je bilo njegovo vladanje prekratko, da bi ga lahko sploh označili s to besedo. Med posvetnimi voditelji pa je imel najkrajši mandat Siaka Stevens, premier afriške države Sierra Leone, ki je to delo opravljal vsega 30 minut. Po prisegi 21. marca leta 1967 so namreč v premiersko palačo vdrli uporniki in ga aretirali. A leta 1968 se je znova zavihtel na oblast in tam ostal do leta 1985 (fotografija je iz Sierre Leone). Foto: Reuters
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje