"Če premier v nedeljo ne bo razpustil parlamenta, bomo uporabili bolj radikalne ukrepe ..., odkorakali bomo pred glavne zgradbe, v katerih so tisti, ki nam zdaj vladajo," je dejal vodja protestnikov Džatuporn Prompan.
Proteste organizira Združena fronta za demokracijo proti diktaturi (UDD), znana kot "rdeče majice". Ti so svojo podporo nekdanjemu tajskemu premierju Taksinu Šinavatri izrazili že z lanskimi aprilskimi in septembrskimi protesti. Za kaj gre? Taksina Šinavatra je zmagal na volitvah v letih 2001 in 2005 s pomočjo glasov pretežno podeželskega prebivalstva. Nato pa so ga leta 2006 "rumenosrajčniki", ki podpirajo opozicijo, z državnim udarom strmoglavili. Šinavatrov izvirni greh je bila korupcija, zaradi česar mu še vedno grozi zaporna kazen.
"Vedžadživa prišel na oblast s pomočjo tajske elite"Vodenje države je tako leta 2008 prevzel vodja opozicijske stranke Abhist Vedžadživa, kar je v državi sprožilo številna negodovanja. V UDD-ju celo menijo, da je Vedžadživa ob podpori vojaških enot in tajske elite na oblast prišel nezakonito. Šinavatra, ki živi v izgnanstvu v Dubaju, pa se še vedno zavzema za pravice revnejšega prebivalstva Tajske.
Tokratnih protesti naj bi bili mirni, oblasti pa so kot varnostni ukrep na ulice ob bok protestnikom poslale 40 tisoč vojakov. Tajski premier se za zdaj noče soočiti s protestniki, saj bi to po njegovem razmere le še poslabšalo in destabiliziralo.
Vodjo demokratske stranke Abhista Vedžadživo je decembra 2008 podprlo 235 poslancev, proti pa jih je glasovalo 198. Vedžadživa je tako postal peti tajski premier v nekaj več kot dveh letih. In čeprav je bil eden izmed glavnih ciljev v Veliki Britaniji rojenega premierja povrniti zaupanje v močno prizadeto gospodarstvo in umiriti politično ozračje v državi, mu to za zdaj še ni uspelo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje