Tajska vojska je Hmonge naložila na tovornjake in jih odpeljala nazaj v Laos. Foto: EPA
Tajska vojska je Hmonge naložila na tovornjake in jih odpeljala nazaj v Laos. Foto: EPA
Begunci s Tajske

Približno 5.000 vojakov je zjutraj vstopilo v begunsko taborišče Huaj Nam Kao, kjer živi približno 4.000 Hmongov, ki so na Tajskem zaprosili za azil. Do poldneva so jih več kot 1.500 že naložili na tovornjake in jih odpeljali, polkovnik Tana Čaruvat, ki vodi operacijo, pa je povedal, da 2.100 ljudi sodeluje z vojsko, s preostalimi pa se še pogajajo. Operacija preselitve naj bi trajala en dan.

Hmongi so se med državljansko vojno v Laosu borili proti tamkajšnjim komunistom. Znani so tudi kot "pozabljeni zavezniki ZDA" v okviru vojne proti komunistom v jugovzhodni Aziji oz. v Vietnamu. Ko so komunisti v Laosu leta 1975 zmagali in prevzeli oblast, so nad Hmongi, ki so jih Američani zapustili, izvedli pravcati pogrom. Več 10.000 Hmongov je pobegnilo v ZDA in tudi v sosednjo Tajsko, kjer so zaprosili za politični azil. Eksodus Hmongov iz Laosa pa se nadaljuje še danes.

Vsi Hmongi nazaj v Laos do konca leta
V skladu s programom Združenih narodov za repatriacijo se je več tisoč Hmongov že vrnilo v Laos. Približno 8.000 naj bi jih še ostalo na Tajskem, ker naj bi jim v Laosu grozil pregon. A skladno z dvostranskim sporazumom med Tajsko in Laosom naj bi tiste, ki so na Tajsko prišli po letu 2004, v Laos vrnili do konca letošnjega leta.

Mednarodna skupnost zaskrbljena
Zaradi teh načrtov uradnega Bangkoka so v Uradu visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR) in v EU-ju že izrazili zaskrbljenost. Podobno zaskrbljenost so izrazili tudi v Washingtonu. "Globoko obžalujemo to resno kršitev mednarodnih humanitarnih načel, za katera se je Tajska dolgo časa zavzemala," so sporočili iz State Departmenta.

Tajska vlada se je odločila, da bo težavo 4.000 Hmongov, ki so prišli v državo po letu 2004, dokončno rešila. Ti za Tajsko niso politični, ampak ekonomski begunci, in s tem nezakoniti priseljenci.

Begunci s Tajske