Francoski sindikati obljubljajo nove proteste. Foto: EPA
Francoski sindikati obljubljajo nove proteste. Foto: EPA
Franciji
Protestom so se pridružili tudi študenti, ki se bojijo, da bo reforma še povečala brezposelnost med mladimi. Foto: EPA
Francija
Zapora rafinerij je povzročila motnja v oskrbi z gorivom. Foto: EPA
Francija potrdila reformo
Francoski senat o pokojninski reformi

Preden bo sporni zakon, ki je v preteklih tednih po državi sprožil številne proteste, začel veljati, mora spremembe v izvirno besedilo vnesti parlamentarna komisija. O njem bo moralo presojati tudi ustavno sodišče.

Vlada uvedla hiter postopek za sprejem zakona
Senatorji o predlogu pokojninske reforme odločajo že mesec dni, zato se je za pospešitev njenega sprejetja odločila, da bodo o dopolnilih glasovali po načelu enotnega glasu, kar pomeni, da bodo glasovali o svežnju dopolnil in ne o vsakem dopolnilu posebej.

Za tak postopek se je vlada odločila po vse bolj množičnih protestih, ki so povzročili resne težave v prometu in pri dobavi goriva.

Sindikati z novimi protesti
Francoski sindikati so proteste odločeni nadaljevati tudi po sprejetju reforme in šest največjih sindikalnih central je nove demonstracije napovedalo za 28. oktober in 6. november."Vlada nosi polno odgovornost za nadaljnje proteste v luči nepopopustljivosti, pomanjkanja poslušanja in ponavljajočih se provokacij," so sindikati sporočili v skupni izjavi za javnost.

Sarkozy neomajan
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy kljub protestom in rekordno nizki javni podpori ne popušča in je odločen izpeljati reformo, s katero bodo po njegovih besedah rešili pokojninsko blagajno pred bankrotom.

Sindikati vseeno upajo, da bodo množični protesti, ki so se ponekod sprevrgli tudi v nasilje, predsednika prisilili k vrnitvi za pogajalsko mizo. Čeprav so protesti do zdaj potekali večinoma mirno, pa so se v Lyonu in pariških predmestjih spopadli mladi protestniki in policija.

Francosko gospodarstvo že čuti posledice protestov Sindikatom je uspelo na svojo stran pridobiti številne privržence in po podatkih javnomnenjskih anket jih pri njihovem nasprotovanju pokojninski reformi podpira 70 odstotkov prebivalstva.

Posledice protestov so že opazne pri francoskem gospodarstvu, ki se je ravnokar izkopalo iz recesije. Prizadeti so turizem in kulturni dogodki, mnogi pa so že spremenili svoje dopustniške načrte pred bližajočimi se počitnicami, poroča France24.

Rafinerijo Grandpuits so stavkajoči delavci blokirali več dni, policija pa je posredovala, potem ko so oblasti sprejele izreden odlok, s katerim so od delavcev zahtevali vrnitev na delo. Proti okoli 80 delavcem in njihovim podpornikom, ki so postavili "državljanski kordon" v rafineriji Grandpuits, so policisti posredovali brez uporabe solzivca ali gumijevk. Po trditvah sindikata CGT so bili trije delavci vseeno poškodvani. Zaradi stavke je bilo v zadnjih dneh zaprtih vseh 12 rafinerij nafte v Franciji in tudi več skladišč goriva.

V četrtek so protestniki za kratek čas zaprli dostop do letališča v Marseillu, tovornjaki pa so ustavili promet na več desetih cestah. Po podatkih vlade je 2.790 bencinskih črpalk od skupno 12.300 po vsej državi ostalo brez goriva, kar je sicer 400 manj kot v sredo.

Francija potrdila reformo
Francoski senat o pokojninski reformi