Papademos med slovesno zaprisego. Foto: EPA
Papademos med slovesno zaprisego. Foto: EPA
Lukas Papadimos
Papadimos je pred težkimi nalogami. Foto: EPA

Položaj finančnega ministra očitno ostaja v rokah socialista Evangelosa Venizelosa, ki bo obenem podpredsednik vlade.

Slovesno zaprisego v predsedniški palači je vodil atenski nadškof in vodja Grške pravoslavne cerkve Hieronim II., spremljal pa grški predsednik Karolos Papuljas.

V vladi narodne enotnosti, ki bo državo vodila do izvedbe predčasnih volitev predvidoma februarja, so člani dveh največjih grških strank, v minulih dveh letih vladajoče socialistične stranke Pasok in opozicijske konservativne Nove demokracije, ter manjše desne stranke Laos. Slednja je tako v vladi prvič od obnove demokracije po padcu vojaške diktature leta 1974.

Novi zunanji minister bo nekdanji evropski komisar za okolje Stavros Dimas iz vrst konservativcev, iz vrst konservativcev pa prihaja tudi novi obrambni minister Dimitris Avramopulos. Svoje položaje je sicer ohranilo 13 dosedanjih socialističnih ministrov, Laosu pa je pripadel položaj ministra za infrastrukturo.

Grčija na kritični točki
V četrtek so se vladajoči socialisti in opozicijski konservativci po več dnevih pogajanj le dogovorili, da vodenje prehodne vlade zaupajo Papadimosu.

V prvi izjavi za javnost je finančni strokovnjak v četrtek dejal, da je Grčija na odločilnem razpotju in da jo čakajo še velikanske težave. Ob tem jih je skušal pomiriti z besedami, da jim bo evro kot jamstvo monetarne stabilnosti to olajšal.

64-letni Papadimos je bil več let na čelu grške narodne banke in nato še podpredsednik ECB-ja. V naslednjih tednih ga čaka težka naloga, da v parlamentu doseže sprejetje varčevalnih ukrepov, ki jih od premočno zadolžene Grčije pričakujejo in zahtevajo v Bruslju.

Gospodarske napovedi za Grčijo niso nič kaj obetavne in v naslednjih dveh letih naj bi se javni dolg zvišal na kar 200 odstotkov BDP-ja.

Potrditev pomoči in priprava na volitve
Poglavitni nalogi prehodne vlade narodne enotnosti bosta uresničitev oktobrskega dogovora evrskega območja o celoviti rešitvi dolžniške krize, ki med drugim predvideva drugo pomoč Grčiji v zameno za ostre varčevalne ukrepe in je pogoj za nadaljnjo finančno pomoč, ter priprava predčasnih volitev, ki bodo predvidoma 19. februarja prihodnje leto.

"Pot ne bo lahka, a sem prepričan, da bomo težave rešili hitreje in za manjšo ceno, če bo enotnost, razumevanje in preudarnost," je dejal Papadimos v četrtek. Njegovo imenovanje so med prvimi pozdravili gospodarstveniki, saj menijo, da sam v nasprotju s politiko ne bo klonil pred težkimi odločitvami.