Do volitev bo Grčijo, skladno s ta teden sprejetim dogovorom, vodila začasna vlada pod vodstvom začasnega premierja, vrhovnega sodnika grškega upravnega sodišča Panajotisa Pikramenosa.
Grškim strankam po volitvah pred dvema tednoma ni uspelo doseči dogovora o vladajoči koaliciji. Stranki Nova demokracija in Pasok, ki sta Grčijo izmenično vodili v zadnjih letih, namreč nista dobili dovolj glasov za sestavo vlade, medtem ko je drugouvrščena leva stranka Siriza zavračala sodelovanje v vladi, ki bi spoštovala zaveze, dane v zameno za mednarodno finančno pomoč.
Vodje grških strank ogorčeni nad izjavo Merklove
Izidi raziskav javnega mnenja, objavljeni v petek, sicer kažejo, da bi utegnili Nova demokracija in Pasok na junijskih volitvah nekoliko izboljšati svoj izid. Medtem se krepijo ugibanja o izstopu Grčije iz evrskega območja, za precej razburjenja pa je poskrbela domnevni petkov predlog nemške kanclerke Angele Merkel, da bi Grki na junijskih volitvah izvedli tudi referendum o obstanku v evrskem območju.
Vodje vseh grških strank so danes izrazili ogorčenje, medtem ko grški tisk piše o ultimatu, ki ga je postavila nemška kanclerka. V uradu kanclerke so sicer izjavo zanikali in zatrdili, da je Merklova v pogovoru s Papuljasom le izrazila upanje, da bo Grčija po volitvah 17. junija dobila stabilno vlado.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje