Owen Lippert je priznal, da je bil leta 2003 "zaradi pomanjkanja časa preveč prizadeven pri kopiranju delov" govora tedanjega avstralskega premierja Johna Howarda v podporo invaziji na Irak. Zdaj že nekdanji pisec govorov konservativne stranke je zatrdil, da niti njegovi nadrejeni niti Harper - v tistem času vodja opozicije - niso vedeli za "prizadevno kopiranje". Svoj "sposojen" govor je imel Harper dva dni pozneje med izredno parlamentarno sejo ob začetku invazije na Irak, v njem pa je Kanado in liberalno vlado pozval, naj se pridruži t. i. "koaliciji voljnih".
Obtožbe na dan med volilno kampanjo
Obtožbe o plagiatorstvu so na dan prevrele nekaj tednov pred splošnimi parlamentarnimi volitvami, ki jih je za 14. oktober razpisal Harper. Konservativni kanadski premier je od januarja 2006 na čelu manjšinske vlade, predčasne volitve pa je sklical v želji, da bi v parlamentu dobil večino, za katero potrebuje 28 glasov več, kot jih trenutno ima. Če lahko verjamemo javnomnenjskim anketam, se konservativcem obeta uspeh, saj naj bi imeli pred liberalci 10 odstotnih točk prednosti.
Harper podoben Bushu
Liberalni poslanec iz Toronta Bob Rae je Harperja obtožil, da je skoraj dobesedno prekopiral Howarda, v dokaz pa predložil oba govora. Plagiatorstvo so po naključju odkrili pred skoraj dvema mesecema, ko so strategi liberalcev iskali podobnosti med vlado Harperja in vlado ameriškega predsednika Georgea Busha. Z javno obtožbo naj bi liberalci prišli na dan šele zdaj, ker naj bi čakali na posnetek Howardovega govora iz Avstralije.
Lippton grešni kozel?
Vodja liberalcev Stephane Dion meni, da bi morali Harperja izključiti iz njegove stranke. "Ni sposoben izbirati lastnih besed. Kanadčani hočejo, da njihova država govori s svojim glasom na svetovnem odru", je proti političnemu nasprotniku uperil strupene puščice. Lippton, tako menijo liberalci, je le Harperjev grešni kozel.
Konservativci sprva niso hoteli govoriti o obtožbi o plagiatorstvu. "Ne bom govoril o debati, ki je bila pred petimi leti, pred tremi parlamentarnimi sklici in pred dvemi volitvami", je komentiral Harperjev tiskovni predstavnik Kory Teneycke.
Na dan prihajajo neprijetne podrobnosti
Z obtožbami o plagiatorstvu pa težav za Harperja še ni konec. V javnosti namerava umazano (konservativno) perilo prati nekdanje dekle nekdanjega zunanjega ministra v Harperjevi vladi Maximeja Bernierja. V svoji knjigi Julie Couillard razkriva, da je Bernier nepremišljeno ravnal s tajnimi dokumenti, ni bil popolnoma nič zaskrbljen zaradi mogoče odcepitve francosko govorečega Quebeca in je nasprotoval pošiljanju kanadskih vojakov v Afganistan.
Pozabljivi, nepremišljeni minister
Bernier je moral maja letos odstopiti, potem ko je priznal, da je tajne dokumente pozabil v stanovanju Couillardove, svojega takratnega dekleta, ki je bila v preteklosti povezana z organiziranim kriminalom. Bernier bi moral dokumente vrniti zunanjemu ministrstvu, po besedah Couillardove pa jo je preprosto prosil, naj jih vrže v smeti. "Raje bi videl, da s tem počakaš na dan, ko bodo smetarji odnašali smeti. Konec koncev gre vendarle za tajne dokumente", citira nekdanjega ljubimca. Couillardova je dokumente vrnila zunajemu ministru in s tem razkrinkala svojega tedanjega ljubimca. Bernier je trditve, zapisane v knjigi, označil za "popolnoma smešne".
Škandal ob odstopu Bernierja so liberalci izkoristili, da so Harperju očitali slabo izbiro ministrov.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje