Indijski premier Narendra Modi je na slovesnosti ob predaji letalonosilke mornarici to poimenoval kot "lebdeče mesto" in "simbol domačega potenciala".
Izgradnja je stala okoli 200 milijard rupij ali 2,5 milijarde dolarjev, indijska mornarica pa bi jo morala prevzeti v uporabo že leta 2017, a je gradnja zamujala. 45.000 ton težko plovilo so izdelovali kar 13 let. Dolgo je 262 metrov in visoko nekaj manj kot 60 metrov. To je prva letalonosilka, ki jo je Indija izdelala sama, poroča BBC.
Letalonosilka INS Vikrant nosi ime po upokojeni indijski letalonosilki, znani po tem, da je med bangladeško vojno za neodvisnost leta 1971 izvajala zaporo proti pakistanskim pomorskim silam.
Zgodovinski dan za Indijo
Današnji dogodek je tako za Indijo zgodovinski, saj se bo pridružila izbrani skupini držav, ki so sposobne zgraditi takšno plovilo. "Indija se je tako pridružila redkim državam, ki lahko zgradijo tako velike letalonosilke," je dejal Modi.
INS Vikrant ima kapacitete na krovu za 30 bojnih letal in helikopterjev.
Druga indijska letalonosilka INS Vikramaditya lahko nosi več kot 30 vojaških letal. HMS Queen Elizabeth kraljeve mornarice Združenega kraljestva okoli 40, letalonosilka razreda Nimitz ameriške mornarice pa lahko sprejme več kot 60 letal.
Prizadevanja za vojaško neodvisnost
Indijska vlada si že dalj časa prizadeva, da bi se država znebila odvisnosti od tuje vojaške opreme in vzpostavila domačo vojaško industrijo, pri čemer je večje vsote denarja vložila v ladjedelnice, kjer trenutno izdelujejo še več kot trideset drugih vojaških ladij in podmornic.
Prejšnji mesec sta tako New Delhi kot Washington izrazila zaskrbljenost, ko je Šrilanka dovolila pristanek kitajskemu raziskovalnemu plovilu, obtoženemu vohunskih dejavnosti.
"V preteklosti smo varnostno problematiko indo-pacifiške regije in Indijskega oceana zanemarjali, danes pa je to naša glavna prednostna naloga," je na današnji slovesnosti opozoril Modi.
Indija in ZDA so poleg Japonske in Avstralije sicer članice multilateralnega varnostnega dialoga ali t. i. Quada, varnostnega zavezništva, ki se osredotoča na indo-pacifiško območje in predstavlja protiutež naraščajoči vojaški in gospodarski moči Kitajske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje