Kraj je hkrati ukazal prenehanje sodnega pregona preostalih političnih zapornikov. Koliko zapornikov bodo izpustili, za zdaj ni znano. Izpustitev zapornikov je ena ključnih zahtev prodemokratičnih protestnikov in opozicije.
Vodja bahrajnske šiitske opozicije Abdul Džalil Halil Ibrahim je izpustitev zapornikov označil za "dober korak" in "pozitivno gesto". Kljub temu trdi, da bo dialog vzpostavljen zgolj, če bo med izpuščenimi zaporniki tudi 25 šiitskih aktivistov, ki jim od lanskega oktobra sodijo zaradi terorističnih dejanj. Med obtoženci je tudi pomemben član bahrajnske opozicije Hasan Mešajma, vodja radikalne šiitske skupine Hak oziroma Gibanja za svobodo in demokracijo. Sodijo mu v odsotnosti, saj je trenutno v Londonu. Mešajma je sicer napovedal, da se namerava vrniti iz Londona in se pridružiti protestnikom na trgu Biser v Manami.
Opozicija zahteva odstop vlade
Opozicija je za torek popoldne sklicala nove proteste na trgu Biser. Vztraja, da se bodo s prestolonaslednikom Salmanom bin Hamadom začeli pogajati šele, ko bodo izpolnjene vse njihove zahteve. Poleg izpustitve političnih zapornikov opozicijske skupine zahtevajo odstop vlade, preiskavo smrti protestnikov in politične reforme, ki bi vodile do ustavne monarhije. Nekateri protestniki zahtevajo tudi, da se Hamad bin Isa Al Kalifa odpove kroni.
V zadnjem tednu protestov je bilo ubitih sedem ljudi, številni so bili ranjeni. Proteste so zatrle varnostne sile, preden so jim oblasti v soboto ukazale, da se umaknejo z ulic mest. Na pogrebu 20-letnega Redha Mohameda, ki je umrl v ponedeljek - tri dni za tem, ko ga je na pogrebu neke druge žrtve protestov ustrelila policija -, so protestniki vzklikali protivladna gesla.
Šiitska večina v Bahrajnu se že dolgo pritožuje zaradi diskriminacije in od sunitske kraljeve družine zahteva več političnih svoboščin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje