Izraelska vojska je potrdila, da je prevzela nadzor nad kanadsko jahto "Tahrir" in irsko jahto "Saoirse", ki so ju varnostne sile pospremile v Ašdod, ob zaustavitvi konvoja za Gazo pa tokrat v nasprotju s krvavim incidentom 31. maja lani ni bil ranjen nihče izmed propalestinskih aktivistov. Pred letom in pol je bilo na turškem trajektu Mavi Marmara ob posredovanju izraelskih specialcev ubitih devet turških aktivistov.
Pomoč bo vseeno prišla v Gazo
Z irsko ladjo Saoirse, kar v keltščini pomeni svoboda, sicer pluje 15 potnikov in članov posadke, s kanadsko ladjo, ki se prav tako imenuje svoboda, a v arabščini, pa 12 oseb. Na krovu obeh ladij je Palestincem namenjena pomoč v vrednosti 30.000 evrov, velik del katere predstavljajo medicinski pripomočki in pisma solidarnosti. Izrael je že predhodno zagotovil, da bo, če aktivisti svoj tovor za Palestince odložijo v Egiptu ali Ašdodu, po kopnem tega dostavil na območje Gaze.
Štiri leta pomorske blokade Gaze
Izrael je sicer že nekaj časa pozorno spremljal napredovanje ladij in se je vojaško pripravil na to, da bi jima preprečil prispetje v Gazo. Območje Gaze, kjer na 360 kvadratnih kilometrih živi več kot 1,6 milijona ljudi, je že vse od leta 2007, ko je na območju oblast prevzelo islamistično gibanje Hamas, pod strogo blokado Izraela. Judovska država vztrajno zagovarja svojo pravico do pomorske blokade, ki naj bi Hamasu preprečevala dostop do orožja.
Nazadnje je aktivistična odprava območje Gaze sicer poskušala doseči julija, a je odpravo, ki je plula z ladjo Dignity (Dostojanstvo) pod francosko zastavo, približno 40 morskih milj stran od obale prestregla izraelska mornarica. Od ponesrečenega zavzetja turškega trajekta, ki je do ledišča zamrznilo odnose s Turčijo, se Izrael trudi, da na miren in nenasilen način odvrača "flotilje svobode za Gazo".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje