Janša in Monti sta na delovnem sestanku odnose med Slovenijo in Italijo ocenila kot izjemno dobre, še posebej na gospodarskem področju, saj se je dvostranska menjava v preteklem letu povečala za okoli deset odstotkov.
Janša je poudaril velik pomen obeh manjšin za odnose med državama. Kot še posebej pomembno je izpostavil gospodarsko sodelovanje. Italijanskemu kolegu je sporočil, da Slovenija sprejema ali je že sprejela ukrepe, ki bodo njeno okolje naredili še prijaznejše za podjetja.
V Sloveniji je trenutno okoli 400 podjetij, v katerih je prisoten italijanski kapital in slovenski premier si želi, da bi bilo italijanskih vlaganj v Sloveniji še več. Oba premierja še posebej velike priložnosti za gospodarsko sodelovanje vidita v infrastrukturnih projektih.
Slovenija se bo zdaj lotila ukrepov za rast
Janša je Montiju čestital za sprejete ukrepe proti krizi, ki so pozitivno vplivali tudi na sosednje države in širše na gospodarstvo Unije. Dodal je, da je Slovenija nadoknadila nekaj zamujenega časa pri sprejemanju varčevalnih ukrepov, zdaj pa se bo posvetila ukrepom za spodbujanje rasti.
Za september je Janša v Ljubljani napovedal sestanek koordinacije ministrov obeh držav, ki bo lahko obravnavala vsa odprta vprašanja med državama, ki se jim danes nista mogla posvetiti zaradi omejenega časa.
Takrat bodo spregovorili tudi o železniških povezavah med državama. Janša je na novinarsko vprašanje o problematiki zamud pri izgradnji teh povezav dejal, da bo Slovenija pospešila projekte za izgradnjo drugega tira med Koprom in Divačo ter povezavo med Divačo in Trstom. Novih sprememb projektov, in sicer izgradnje povezave med Koprom in Trstom, za kar se zavzema Italija, pa ne podpira, saj bi to prineslo nove zamude.
Glede izgradnje plinskih terminalov v Tržaškem zalivu je Janša dejal, da se nova vlada do tega še ni opredeljevala, zato sprememb v stališču ni. Slovenija torej temu projektu še vedno nasprotuje. Monti je dejal, da je zadeva sicer v pristojnosti ministra za okolje, da pa italijanska vlada pri tem projektu upošteva tudi pomisleke Slovenije zaradi negativnih okoljskih vplivov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje